У сфері зайнятості пануватиме ринок кандидата

За спостереженнями Олени Журочкіної, HR-експертки, майже в усіх галузях стан ринку праці вже змістився в бік кандидата, тоді як більшість роботодавців поки не готові це визнати відкрито та відверто.

Quote«У 2023 році кількість вакансій зростала щомісяця, а кількість кандидатів ставала все меншою. Цей тренд у 2024 році посилиться, — продовжує Максим Розгон, CEO консалтингової компанії Osoba. — Основним запитом від держави та бізнесу будуть люди — вмотивовані та кваліфіковані. Тому пошук та утримання талантів стане найбільшим викликом цього року».

В 2024 році буде важко знайти і утримати потрібного працівника.

В IT умови диктуватиме роботодавець

Проте, за спостереженнями Домініки Іванової-Бекар, HR-експертки, власниці HR-агенції, однією з небагатьох галузей, де продовжує панувати роботодавець, залишається ІТ, що пов’язано не лише з війною в Україні, а й з рецесією на світовому ринку.

Знайти роботу в IT стає складніше.

Попри кадровий голод багатьом українцям буде важко знайти роботу

Наталія Слинько, керівниця напряму рекрутингу та Executive Search GRC, пояснює це явище невідповідністю навичок, вимог і рівня зарплат. Бо пошукачі наразі бажають заробляти більше, ніж дозволяють собі витратити на оплату праці роботодавці.

Провідним гравцем на ринку праці буде сфера оборони

За спостереженнями Катерини Скібської, генеральної директорки рекрутингової компанії DOPOMOGA Ukraine, велика кількість вакансій ЗСУ вже розміщена на сайтах пошуку роботи та у соцмережах. Надалі подібна кампанія рекрутингу набиратиме обертів. Таким чином, на думку Скібської, в 2024 році армія стане основним гравцем на ринку праці України. Крім того, все більше кадрів потребуватиме українська оборонна промисловість, яка нарощує виробництво.

Армія стає найбільшим роботодавцем.

Зарплати зростатимуть

У 2024 році в умовах дефіциту кадрів роботодавці будуть змушені підвищувати зарплати. За прогнозами Домініки Іванової-Бекар динаміка відповідатиме зростанню вартості життя і в середньому становитиме 10-15%.

Максим Розгон прогнозує, що зростання зарплат передусім стосуватиметься наступних напрямів:

  • продажі;

  • логістика;

  • NGO;

  • агросектор;

  • будівництво;

  • ВПК;

  • легка промисловість.

Прифронтові регіони страждатимуть від відтоку кадрів

За прогнозами Максима Розгона, у 2024 році всі великі прифронтові міста найбільше страждатимуть через брак кваліфікованого персоналу, який виїхав і не дуже прагне повертатися. Адже, за спостереженнями співрозмовника, зараз майже неможливо перевезти в ці регіони працівника з більш безпечного міста — Львова, Києва тощо.

Мобілізація змусить роботодавців забути про ейджизм та гендерну нерівність

Максим Розгон зазначає, що для мінімізації ризиків, які створює продовження мобілізації, учасники ринку праці будуть все частіше переходити в «сірі» трудові взаємовідносини — виводитимуть працівників за штат, платитимуть в «конверті». З іншого боку, співрозмовник прогнозує розширення найму людей, які мають бронь або відстрочку від мобілізації, або надання переваги жінкам. Тобто роботодавці все частіше будуть пропонувати вакансії людям з інвалідністю, пенсіонерам, студентам і навчати жінок традиційно чоловічим професіям.

Жінок навчатимуть чоловічим професіям.

Роботодавці спробують повернути людей в офіси

І у світі, і в Україні чимало роботодавців налаштовані знов повернути працівників у офіси після кількох років розповсюдження дистанційки.

Quote«Основний тренд, який я бачу на ринку, – повернення в офіс. Хоча після пандемії в переважній більшості компаній і навіть у держсекторі є можливість організувати роботу віддалено або за гібридним графіком», — ділиться з спостереженнями Домініка Іванова-Бекар.

Працівники оберуть гібридний формат роботи

Для співробітників найбільш зручним виглядає гібридний формат зайнятості, коли робота в офісі поєднується з дистанційкою і є можливість вибору, де краще виконувати ті чи інші задачі — на робочому місці серед колективу чи вдома на дивані.

Quote«Враховуючи поточні реалії, виграють ті роботодавці, які встановлюють саме гібридний формат роботи. Бо кандидати голосують ногами проти тотального відвідування офісів, а за віддаленої роботи люди почуваються самотніми. Тому виграє золота середина», — зазначає Тетяна Пашкіна, HR-експертка, в коментарі .

Багато провідних роботодавців вже зрозуміли цей тренд і запропонували персоналу компромісне та зручне поєднання офісної та дистанційної роботи там, де це можливо.

Гарні роботодавці піклуватимуться про родини

Фокус уваги гарних роботодавців буде спрямований не лише на підтримку своїх співробітників, а і на їх родинне коло. Тобто компанії ставатимуть дружніми до родин.

Тетяна Пашкіна підтверджує, що компаній, які запроваджують спрямовані на підтримку родин проєкти, на українському ринку праці стає все більше. Але, на думку Пашкіної, іноді цей крок є вимушеним. Адже в умовах ринку пошукача останні обирають роботодавця не лише за зарплатним критерієм.

Джерело: https://thepage.ua/ua/news/rinok-praci-2024-top-10-trendiv-vakansiyi-zar...