Для того, щоб знайти своє місце у світі професій, необхідно враховувати дуже багато особливостей своєї натури. Одна з них -  темперамент. Деякою мірою він впливає і на розвиток здібностей, особливо тих, які пов’язані з рухами, увагою, здатністю переключатись з одного типу діяльності на інший. Існує чотири типи темпераменту:

САНГВІНІЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ характеризує людину веселої вдачі, життєрадісну, енергійну, ініціативну. Жваво і з великим інтересом відгукується на все, що привертає її увагу. Сангвінік легко пристосовується до змінених обставин, швидко і з задоволенням встановлює контакти з людьми, не почувається незручно за нових обставин. Легко піддається почуттям, але вони в нього не сильні і не глибокі. Сангвінік багато обіцяє, але не завжди виконує свої обіцянки. Схильний до сумісної діяльності, відрізняється добротою, готовністю прийти на допомогу. Напружена розумова або фізична робота його стомлює.

Сангвініку, з його врівноваженістю і пластичністю, мобільним темпом і умінням легко переключатися з одного виду діяльності на інший, підійде практично будь-яка робота, окрім монотонної – тут сангвініку важче. Діяльність, що потребує швидкої реакції і разом з тим врівноваженості, найбільше підходить сангвініку.

МЕЛАНХОЛІЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ властивий людині, у якої зовнішні прояви почуттів порівняно з іншими людьми менш яскраві, але внутрішньо глибокі і тривалі. Меланхолік рідко посміхається, вразливий. У складних ситуаціях розгублюється. Сильне і тривале напруження викликає у нього уповільнення діяльності і навіть її припинення. Не схильний до активного спілкування. Ніколи не обіцяє того, що не змозі зробити, дуже переживає, якщо не може виконати обіцянку, навіть, коли її виконання від нього самого мало залежить.

Меланхолік, з його низькою активністю, високою вразливістю і емоційною збудливістю, невмінням переключатися на іншу діяльність і підвищеною знервованістю, успішно працює в спокійній, безпечній безконфліктній обстановці. У сприятливому оточенні гарно виконує свої обов’язки. Ті, кому властивий темперамент меланхолічного типу, відрізняються повільним входженням в роботу, їх працездатність підвищується в середині або під кінець роботи, а не на початку.

ХОЛЕРИЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ характеризує запальну людину, про яку говорять, що вона дуже гаряча, нестримана. Разом з тим, холерик моментально заспокоюється, якщо йому поступаються, йдуть назустріч. Це активна, підприємлива людина, яка піддається різким змінам настрою. Вона із захопленням і пристрастю береться до справи, виявляє ініціативу, але внаслідок нераціонального витрачання енергії, запас її швидко вичерпується, настрій різко падає.

Холерику, з яскраво вираженими емоційними реакціями, умінням легко переключатися у роботі, краще підійдуть циклічні роботи, коли напруга сил змінюється спокійними періодами. Холеричний темперамент має той плюс, що дозволяє зосередити значні зусилля в короткий проміжок часу. Зате при тривалій роботі людині з таким темпераментом не завжди вистачає витримки.

ФЛЕГМАТИЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕТ характеризує холоднокровну, врівноважену, повільну людину, продуману, настирливу у діяльності. Флегматик довго пристосовується до нових видів діяльності і нових обставин. Йому потрібен час, щоб зосередити увагу, переключитися на інший об’єкт чи діяльність. Довго обмірковує нову справу, але, розпочавши її, доводить до кінця. Не любить змін. Настрій у такої людини, як правило, рівний, спокійний.

Флегматик, який відрізняється невисокою емоційністю і низкою вразливістю, є складним на підйом, але здатним надалі напружено, ретельно і тривало працювати, відмінно справляється з монотонною роботою, що вимагає холоднокровності, методичності і тривалої працездатності. Флегматики, не в змозі сконцентровувати зусилля, але замість цього володіють цінною здатністю довго і наполегливо працювати, досягаючи поставленої мети.