Земля швидко стає планетою міст, а не сіл. За інформацією ООН, в 2009 році число городян перевищило число сільських жителів. В 2025 році частка міського населення зросте до 77%. Причому більша частина приросту припаде на країни, що розвиваються. За даними PricewaterhouseCooper's, в 2005 році 100 найбільших міст світу виробляли 25% світового ВВП, а в 2008-му вже 30%. Населення 30 найбільших мегаполісів до 2025 року виросте на 27%. Планувати, будувати і обслуговувати нові мегаполіси, що швидко ростуть, повинні фахівці, які вміють створювати комфортне міське середовище.

УРБАНІЗАЦІЯ – (від лат. urbanus – міський) – зростання значення міст в розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського населення, поширенням міського способу життя в певній області, країні, світі.

Відеоролик «Урбанізація» https://youtu.be/YRAAbj3lU-U

З урахуванням таких тенденцій найближчим часом з’являться або вже з’явились нові затребувані професії.

Планувальник розумного міста / урбаніст-еколог. Проектування міст і їх інфраструктури з врахуванням новітніх технологій, у тому числі розвитку смарт-технологій (встановлення «розумного» дорожнього покриття з датчиками контролю стану дороги, а також «розумними» знаками, розміткою і системами відеоспостереження).

На ринку праці вже з’явився попит на кваліфікованих міських планувальників - урбаністів. Ця професія творча. Треба відчувати, як потрібно організувати простір і створити комфортне міське середовище. Урбаніст повинен знатися на Urban planning, тобто розуміти, як влаштовано в місті землекористування: забудова, транспортна система та ін. Всім українцям знайомі історії з генеральними планами міст. В Україні їх здебільшого розробляють архітектори, а на Заході до розробки плану обов’язково залучають урбаністів.

Агропонік / сіті-фермер – спеціаліст з упорядження і обслуговування агропромислових господарств на дахах і в будівлях хмарочосів великих міст.

Хмарочоси великих міст стають «полями» для вирощування сільськогосподарської продукції. Вертикальні ферми – автономні і екологічні конструкції, що дозволяють вирощувати рослини і розводити тварин в межах міста – реальність найближчого майбутнього. Фермери (агропоніки) нової формації будуть фахівцями як в агрономії, так і в інженерії.

Перша комерційна вертикальна ферма з'явилася в Сінгапурі в 2012 році, а в даний час створення агрохмарочосів планується в Південній Кореї, Китаї, ОАЕ, США, Франції та інших країнах.

Ця професія затребувана вже зараз – високотехнологічні «зелені міста» проектують і будують в Малайзії, Китаї, ОАЕ, Індії, Південної Кореї і країнах Європи.

Аналітик з інвестицій. Розробка інвестиційних проектів та планів їх реалізації. Визначення потреби в ресурсах для проведення інвестиційної політики на підставі стратегії розвитку підприємства.

Фахівець з альтернативних валют. У прогнозованому майбутньому найбільш цінною валютою може бути «одиниця часу». Очікується виникнення інших альтернативних валют як міжнародних розрахункових одиниць. На сьогодні в світі та Україні використовується крипто валюта Bitcoin (з англ. bit – одиниця інформації, coin – монета). Це цифрова (віртуальна) валюта, яка використовується як альтернативний платіжний засіб для розрахунків по усьому світу.

Тестувальник смарт-систем. Створює програмні та технологічні рішення, що дозволяють системам будинків і офісів реагувати на запити користувачів (системи управління «розумним» будинком).

Фахівець з боротьби зі зміною клімату. Коли наслідки зміни клімату виявляються все сильніше, виникає необхідність у фахівцях-інженерах, які допоможуть послабити чи навіть уникнути негативних ефектів.

Серед технологій, які вони можуть використовувати, наприклад, встановлення гігантських парасольок, що відбивають сонячні промені; скидання залізної тирси в океан, що сприятиме розмноженню планктону і морських водоростей, тим самим зменшуючи обсяги вуглекислого газу з атмосфери.

Де здобути професію. Підготовку кадрів за цим напрямом здійснюють навчальні заклади будівельного та архітектурного напряму: Київський національний університет будівництва і архітектури, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури (м. Київ), Харківський національний університет будівництва та архітектури, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова та ін.

Також набути професійних знань за цим напрямом можливо: в школі урбаністики «CANactions School» (www.canactions.com/uk/#news); на освітній платформі Prometheus, де розміщено дистанційний курс «Урбаністика: сучасне місто», у Центрі урбаністичних студій Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Для оволодіння професіями у сфері управління містом важливі знання з таких предметів як геометрія, креслення, географія, фізика, хімія, математика, економіка.