До ТОП-7 найпопулярніших спеціальностей серед українських абітурієнтів у 2018 році увійшли: філологія, право, менеджмент, середня освіта, комп’ютерні науки, економіка, медицина — таку статистику наводить МОН. Щоб дізнатися, які сфери та спеціальності будуть у тренді наступного десятиліття, «Освіторія» звернулася до керівника експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна Катерини Криворученко.

— Український ринок праці не є однорідним. Кількість пропозицій на певну спеціальність залежить від регіону. Легше та швидше молодим спеціалістам знайти роботу в містах-мільйонниках, де зосереджене виробництво та сформована розмаїта інфраструктура.

Найпомітнішою тенденцією останніх років на ринку праці в нашій країні Катерина Криворученко називає діджиталізацію:
— Онлайн-технології та комунікації тісно вплітаються в усі сфери життя, і вміння застосовувати їх у роботі та бізнесі — дуже важливе. Так само, як і крос-функціональність виконуваних завдань і можливість працювати на стику спеціальностей.

Якщо раніше після закінчення вишів знання студентів були релевантними ще довго, то на сьогодні в кращому разі це півроку. Після чого знання у своїй сфері треба оновлювати. Тож наступний важливий тренд — необхідність вчитися протягом усього життя, — славнозвісне longlife learning. Ви маєте знати, де взяти інформацію, як її адаптувати та застосувати у вашій сфері діяльності.

Через 10–20 років більше робочих професій будуть роботизовані. Тому, думаючи про майбутнє, орієнтуйтесь на професії, де зможете реалізувати креативний потенціал для того, щоб навіть бізнес-завдання вирішувати нестандартно, орієнтуючись на людський фактор.

 

IT

Сфера інформаційних технологій — чи не найзатребуваніша в найближчому та віддаленому майбутньому. IT-індустрія потребуватиме великої кількості web-розробників, програмістів, розробників ігор та аналітиків у сфері обчислювальної техніки, аналітиків з інформаційної безпеки. Серед IT-спеціальностей, які в Україну ще не дісталися, але лідирують у США, — інженер з машинного навчання. Ці працівники можуть максимально повно реалізовувати потенціал технологій на базі штучного інтелекту. При цьому такі технології можуть функціонувати в напівавтоматичному режимі.

Ще одна ноу-хау-спеціальність зі сфери IT для України, на яку слід звернути увагу вже зараз, — архітектор інтернету речей. Інтернет речей (побутові пристрої, підключені до інтернету, наприклад, холодильники, як можуть самі замовляти їжу, чи кросівки з wi-fi — прим. ред.) у світі стрімко розвивається, і люди бізнесу намагаються інтегрувати його можливості у свої проекти. Також з’являться посади архітекторів віртуальної реальності, проектувальників нейроінтерфейсів, дизайнерів аватарів і тестувальників нових технологій.

 

Юридична сфера

Конкурс на юридичні спеціальності в Україні — у середньому 6 осіб на місце. Він недарма такий високий: юристи нарозхват як у штаті будь-якої компанії, так і на аутсорсі. Заглядаючи в майбутнє, можна спрогнозувати появу такої спеціальності, як віртуальний адвокат. Наприклад, в Америці вже зараз набирає обертів юридичний супровід клієнтів у режимі онлайн. Доволі скоро така тенденція стане популярною і в нас.

 

Економіка та менеджмент

Бухгалтерів та касирів у майбутньому прогнозовано замінять автоматизовані системи. А ось люди в економічному секторі знадобляться там, де потрібно буде розробляти програми фінансових заощаджень, схем страхування. Паперові гроші відмиратимуть, тому знадобляться профі, які конвертуватимуть живий «кеш» в електронну валюту та навпаки.

Високий попит матимуть спеціальності бренд-менеджерів, PR-менеджерів. А оскільки зростатиме кількість фрілансерів, знадобляться послуги тайм-менеджерів, які будуть організовувати та продавати робочий час інших людей.

Аналітики Big Data

Big Data означає «великі дані», а сама спеціальність — на стику інформаційних технологій та соціології. Аналітики Big Data — універсальні спеціалісти з добрими математичними, статистичними, комп’ютерними, економічними та бізнес-знаннями. Вони вивчають великі масиви даних, які містять розрізнену інформацію (результати досліджень, тенденції ринку, клієнтські смаки), що допомагає в результаті приймати важливі управлінські рішення. Найважливіше вміння таких спеціалістів — бачити логічні зв’язки в системі зібраної інформації та на основі цього розробляти бізнес-рішення, моделі.

 

Освіта 

Високі технології впроваджуватимуться в наше життя нон-стоп, тому люди вчитимуться постійно й паралельно з основною роботою. Високо цінуватимуться педагоги, які вміють індивідуалізувати навчання та створюватимуть індивідуальні навчальні програми. Тільки так люди зможуть якісно та швидко засвоювати інформацію та встигати за новими вимогами.

Нарівні з вчителями будуть популярними й модератори, завданням яких стане організація групових обговорень для кращого засвоєння матеріалу.

Будівництво  

У цій сфері відбувається глобальна автоматизація. Тому якщо вмітимете управляти енергоефективними системами, будете високо затребуваним спеціалістом. Як і якщо навчитеся проектувати будинки, що використовують альтернативні джерела енергії — сонце, вітер. Зростатиме попит на розробників «розумних будинків», де людина майже не займатиметься домашніми справами.

 

Також зараз активно розвиваються біотехнології, тому в найближчому майбутньому чекаємо на появу нових будматеріалів. Це значить, що знадобляться спеціалісти, які вмітимуть з ними працювати.

Біотехнології та медицина

 

Вже зараз у містах України починають тестувати спеціальність сіті-фермерів, які вирощують продукти в межах міста з використанням сучасних технологій (на дахах хмарочосів, наприклад). Це знизить ціну на доставку товарів з регіонів.

Матимуть попит ГМО-агрономи, які займатимуться втіленням біодосягнень та отриманням продуктів із заданими якостями.

У медичній сфері будуть затребуваними спеціалісти, які створюватимуть штучні органи на 3D-принтерах для заміни пошкоджених. Люди житимуть довше, а отже будуть потрібні геронтологи. Матимуть попит і розробники кіберпротезів та імплантів, які вживлятимуться в тіло людини і сприйматимуться ним як власні.

Джерело:  https://nuft.edu.ua/job/korisno-znati/profes-majbutnogo-top-7-napryamkv-...