Пошук роботи завжди був непростою справою для молодих фахівців, підкованих лише теорією. За плечима роки навчання в учбовому закладі, виснажливі сесії, іспити, курсові роботи і диплом. Але у пошуку роботи можуть виникнути труднощі, пов’язані з відсутністю досвіду роботи.

Перш за все, пам’ятайте, ситуація не безнадійна, вона лише означає, що шукаючи роботу Вам, молодому фахівцеві, потрібно буде докласти більше зусиль!

Розгляньте всі можливості. Відсутність досвіду роботи можна розглядати ще і як можливість почати кар'єру в будь-якому секторі економіки, не обмежуйте себе і розширюйте професійні горизонти. Будьте готові розпочати свою кар'єру з початкової позиції, адже при подальшому кар'єрному зростанні набуті навички Вам допоможуть.

Оцініть, чи адекватні Ваші очікування стосовно заробітної плати. Матеріальна мотивація сьогодні переходе на другий план, головне — наявність робочого місця, на якому Ви зможете набути необхідного досвіду. Показавши себе цінним, лояльним і ефективним співробітником, Ви можете розраховувати на те, що Вас відзначать. Звичайно, не варто відразу чекати підвищення окладу, тим паче, що в умовах, які склалися, не кожна організація чи підприємство може собі це дозволити. Але Ви можете сміливо розраховувати на рекомендації Вашого керівника при зміні роботи, а конкретні досягнення та успішні результати, без сумніву, підвищать цінність Вашого резюме.

Складіть резюме і поклопочіться, щоб воно максимально відповідало опису вакансії, яка Вас зацікавила. Багато хто думає, що за відсутності досвіду роботи в резюме писати практично нічого — але це далеко не так. Зверніть увагу потенційного роботодавця на профільну теоретичну підготовку, особливо якщо Ви шукаєте роботу за фахом (перерахуйте спеціалізовані предмети, які Ви вивчали, вкажіть середній бал, тему дипломної роботи), а також на практичні навики, отримані під час проходження практики, в процесі роботи над дипломом. За будь-якої тривалості практики або стажування, можна сміливо перенести дану інформацію в розділ «Професійний досвід», уточнивши дати початку і закінчення практики, точну назву організації, посаду (з позначкою в дужках «стажування» або «виробнича практика»), детальний опис виконуваних робочих обов'язків і досягнутих результатів. Помістіть в резюме інформацію і про тимчасові проекти (навіть, якщо це робота в період літніх канікул, не за фахом) — це ознака самостійності і зрілості людини.

Пишіть в резюме про всі досягнення, а також про соціальну активність у навчальному закладі. Є досвід публічних виступів, участі в конференціях і інших заходах? Ви були старостою? Брали участь у роботі гуртків,  студентських клубів? Все це може свідчити про Ваше уміння брати на себе відповідальність, знаходити контакт з людьми і досягати поставлених цілей.

Резюме має декілька стандартних форматів: хронологічне, функціональне, змішане. Молодим фахівцям, які не мають досвіду роботи доцільніше використовувати функціональне резюме. У ньому основна увага приділяється професійним навичкам та досягненням. Цей формат дозволяє сконцентрувати увагу не на тому, де Ви працювали і які позиції займали, а на тому, що Ви робили. Інформація про підприємства і займані посади викладається коротко.

Розмістіть резюме на Інтернет-порталі Державної служби зайнятості.

Подумайте, де б Ви хотіли працювати, вивчіть ринок, складіть список привабливих особисто для Вас підприємств. Відвідайте їх і залиште у відділі кадрів своє резюме. Навіть, якщо на підприємстві немає відкритих робочих місць, це не означає, що в найближчому майбутньому вони не з'являться. Зазвичай роботодавці охоче формують базу кандидатів на майбутнє.

Відвідайте заходи, які організовуються центрами зайнятості – стежте за анонсами. Це гарна можливість не лише залишити резюме, але і особисто познайомитися з роботодавцями або їх представниками.

Підключіть особисті контакти. Можливо підприємствам, де працюють Ваші друзі або родичі, потрібні співробітники. Розкажіть якомога більшій кількості людей про те, що Ви шукайте роботу, найдокладніше повідомте свої побажання щодо майбутнього робочого місця, заручіться їх підтримкою. Як правило, роботодавці довіряють рекомендаціям своїх співробітників і вони є вагомою перевагою на співбесіді.

Можливості десь поряд – Вам їх не оминути! Найголовніше – розкрити нові грані своєї особистості або спеціальності, не пройти повз власні можливості, вчасно ними скористатися і втілити на свою користь задля досягнення поставленої мети. Не бійтеся жодних труднощів і використовуйте будь-яку ситуацію у своєму житті з максимальною користю для себе.