Як шлях у тисячу миль починається з першого кроку, так успішна кар’єра стартує з першого шансу проявити себе, наприклад – стажування. Пропозицій безліч. Як серед них вибрати перспективне? Ось кілька пунктів, на які варто звернути особливу увагу.

Згідно зі стратегією

Якщо ви знаєте, чим хочете займатися в житті – це вже половина успіху. Це дозволить вам з усіх пропозицій вибрати саме ту, що допоможе здобувати потрібні знання та навички. Формальним орієнтиром може стати спеціальність, за якою навчається людина – роботодавці особливо активно співпрацюють з навчальними закладами та студентами, профіль яких відповідає їхній сфері діяльності.

Але після закінчення вишу чи іншого навчального закладу далеко не всі точно знають, яким шляхом іти. Тому є компанії, які не ділять стажування на чіткі напрямки – фокусуються на відборі студентів за особистими якостями та мотивацією, дають можливість спробувати себе в різних ролях, а вже в процесі роботи допомагають визначитися, яка саме професія до вподоби.

Шанс на зміни

Часто в процесі навчання виявляється, що вибір було зроблено невірно, і людині подобається інша галузь. Наразі це не проблема: прогнозується, що на ринку праці майбутнього буде звично кілька разів за життя змінювати професію, а сам інститут вищої освіти трансформується – навчання має ставати більш гнучким та адаптивним.

Стажування – це шанс спробувати свої сили в галузі, яка не відповідає профілю навчання. Доведеться мотивувати свій вибір роботодавцю та показати свою готовність вчитися додатково, але це простіше зробити одразу після навчання. Проте не тільки – навіть досвідчені фахівці все частіше наважуються змінити професію, і стажування – це гарна нагода, щоб розпочати новий шлях.

Не каву носити

Стажування – це можливість отримати корисні практичні навички, які допоможуть зробити перші кроки в професії. Але далеко не всі компанії залучають стажерів для того, щоб навчати їх, не всі готові довіряти новачкам відповідальні завдання, і замість цього пропонують виконувати монотонну та нецікаву роботу.

Наприклад, приносити каву менеджерам, робити «холодні» телефонні дзвінки потенційним клієнтам або «чергувати» на принтері. Всі розпочинають із простих ролей, проте корисніша для професійного розвитку можливість, наприклад, стати асистентом певного відділу – розпочинати з елементарних доручень, але паралельно навчатися в досвідчених колег і поступово підвищувати свій «левел».

 

Підтримка наставника

Велика перевага для новачка – можливість працювати під керівництвом колеги, який не тільки є фахівцем, а і готовий присвячувати власний час, щоб передавати свій досвід. У деяких компаніях наставництво – це частина корпоративної культури та обов’язок співробітників, у деяких – ні. Отже, перед початком стажування варто поцікавитися, яких принципів дотримується роботодавець у питаннях розвитку новачків, як саме побудувані процеси, чи передбачена можливість звертатися за допомогою до менторів.

Відносини з продовженням

Зазвичай роботодавці організовують стажування з перспективою – після закінчення програми запросити тих, хто проявив себе, на постійну роботу. Це також плюс, проте не завжди є така можливість. Іноді компанії вбачають в організації таких проектів соціальну місію – підтримати початківців, а згодом відпустити їх у «великий світ». У будь-якому випадку, якісне стажування – це той шанс, на який варто звернути увагу, адже ви вже матимете досвід та перший запис у резюме, а тому знайти роботу в майбутньому буде легше.

Фінансове питання

Не завжди стажування оплачуване, проте роботодавці все частіше встановлюють принаймні невелику винагороду, щоб переконати в серйозності власних намірів стосовно новачків. Якщо фінансової винагороди не передбачено, варто зважати на те, чи дає програма іншу цінність, окрім грошей. Наприклад, цікава програма навчання або можливість здобути досвід роботи в межах бізнес-проекту, під керівництвом професіоналів. Іноді компанії просто «ховають» за назвою «стажування» прагнення знайти безкоштовну робочу силу для виконання завдань, на які шкода часу штатним співробітникам, і не запропонувати у відповідь нічого цінного. В таких стажуваннях немає сенсу.

Все офіційно

Знову-таки, не всі компанії готові офіційно працевлаштовувати та платити заробітну плату стажерам з першого дня – адже це додаткове зусилля та витрати з боку компанії. Проте «білі» роботодавці роблять саме так, і це – ще одна ознака того, що до організації стажувань в організації ставляться серйозно.

Не тільки професійне

Стажування – це можливість здобути не тільки професійні навички. Це також шанс зануритися в бізнес-середовище, зрозуміти, як побудовані компанії, оволодіти навичками бізнес-комунікацій, переговорів, презентацій, зрозуміти, чи в такій культурі комфортно працювати, чи близькі цінності колег та керівників тощо. I, звичайно почати будувати власну мережу професійних контактів, яка стане цінним ресурсом для побудови кар’єри.

Де знайти пропозиції?

Деякі компанії проводять набори на стажування регулярно – наприклад, двічі на рік, але цікаві пропозиції можна знайти завжди. Тобто їх варто відстежувати. Зокрема, пропозиції для тих, хто тільки розпочинає кар’єру, постійно оновлюються на сайті robota.ua. Також важливо відвідувати ярмарки кар’єри, де можна поспілкуватися з представниками роботодавців. Вакансії для початківців компанії публікують на своїх офіційних сайтах та у соцмережах.

 

Як пройти відбір?

Більше шансів отримати запрошення на перспективне стажування у тих кандидатів, які мають цінні для компаній навички – наприклад, володіють англійською та іншими мовами, мають навички роботи з офісними та спеціалізованими програмами, а також розвиненні комунікативні скіли. Буде перевагою участь у студентських організаціях, соціальних та благодійних проектах, а також висока мотивація, ініціативність, самостійність, готовність навчатися додатково. Рідко, але зустрічається побажання щодо високих оцінок. Гідний рівень теоретичних знань також буде аргументом для роботодавця.

Кожна компанія має певну процедуру відбору стажерів, яка може відрізнятися від процесів, передбачених для досвідчених фахівців. Вона може буде простішою, але передбачати додаткові нюанси.

Наприклад, підготувати резюме варто всім – у новачків воно також має бути змістовним та лаконічним, проте акценти будуть інакшими: на успіхах у навчанні, наукових проектах, соціальній діяльності, спорті, особистих якостях професійних планах тощо. Також є сенс потренуватися в написанні супровідних, або мотиваційних, листів – коли немає досвіду, саме мотивація та зацікавленість мають вплив. До співбесіди також варто готуватися з погляду того, що представник роботодавця буде задавати більше питань про особисту мотивацію, інтереси, плани на майбутнє тощо.

Проте компанія може мати додаткові побажання – наприклад, запропонувати кандидатам зняти відеовізитку про себе або написати есе про причини зацікавленості саме в цій вакансії та компанії. До цього варто поставитися відповідально, щоб отримати більше шансів «зачепитися» в цікавій професії.

Джерело: https://nuft.edu.ua/job/korisno-znati/kar%E2%80%99yernij-gachok-10-porad...