Отримання нової роботи є одним з найбільш актуальних питань для переміщених осіб. Війна вплинула й на обсяги реєстрації безробітних. Серед зареєстрованих безробітних суттєво, збільшилась частка внутрішньо переміщених осіб. Станом на 01.02.2023 року було офіційно зареєстровано в Україні 13,3 тис безробітних осіб яких мали статус ВПО (8% від загальної кількості безробітних). 

У громадському центрі ХАБ-НовеЖиття – Громадська рада ВПО України відбулась інформаційна зустріч в якій взяли участь ВПО, представники релокованих ОГС та фахівці Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості.

Під час зустрічі були обговорені питання:

- наявні вакансії в місті;

- як стати на облік в центр зайнятості;

- які особливості реєстрація громадських організацій, які у майбутньому бажають працювати у напрямку сприяння працевлаштування населення та співпраці з центрами зайнятості.

Одне із питань яке найбільше цікавило учасників заходу це отримання ваучера на навчання.

Ваучер – документ, на підставі якого здійснюється перепідготовка за робітничою професією, підготовка за спеціальністю для здобуття ступеня магістра або магістра за іншою спеціальністю, спеціалізація чи підвищення кваліфікації.

ВПО можуть отримати ваучери на навчання. Скориставшись такою можливістю, вони матимуть більше шансів працевлаштуватися за обраною спеціальністю. Наразі визначено 70 професій і спеціальностей, за якими можна отримати ваучер. Тобто документ, за допомогою якого повністю або частково оплачується вартість навчання у закладах освіти.

Зокрема, на перепідготовку за робітничою професією, здобуття ступеня магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю чи підвищення кваліфікації. Такі ваучери можуть отримати в тому числі внутрішньо переміщені особи працездатного віку.

Вказані категорії громадян можуть звернутися до центру зайнятості для отримання ваучера на навчання, якщо вони:

– не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;

– не отримували ваучер раніше;

– не проходили протягом останніх 3 років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття;

– мають професійну (професійно-технічну), фахову передвищу або вищу освіту.

«Вартість ваучера у 2023 році – 26 840 грн. Ваучер отримує людина яка не працює і не стоїть у нас на обліку. Переселенці до нас звертаються за консультаціями з різних питань, в тому числі щодо отримання ваучера на навчання. Тому ми вважаємо, що подібні зустрічі є дуже корисними для більшого інформування населення про можливості отримання роботи та перекваліфікації в нашому місті», – зазначила одна із присутніх на зустрічі представниць вищевказаного центру зайнятості, фахівчиня з профорієнтації Гороховська Оксана Дмитрівна.

З переліком професій і спеціальностей, закладів навчання, необхідних документів і процедурою видачі ваучерів можна ознайомитися за посиланням. Для отримання ваучера на навчання за професіями та спеціальностями у м. Тернопіль ви можете заповнити анкету претендента на навчання за ваучером від Державної служби зайнятості.

«Подібні зустрічі дуже потрібні нам зараз. До нас часто звертаються переселенці з питаннями щодо можливостей отримання нової роботи в Тернополі та області. Через 3 дні після цієї зустрічі ми зустрілися з в.о. директора Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості Куриляком Анатолієм Васильовичем. Ми обговорили деякі аспекти які можемо спільно втілити для покращення ситуації з працевлаштуванням ВПО. Взагалі, я думаю така співпраця буде позитивно впливати на соціальну адаптацію та інтеграцію переселенців та інших категорій населення які страждають від війни в регіоні», – прокоментувала зустріч Ольга Феленко, керівниця громадського центру ХАБ-НовеЖиття- Громадська рада ВПО України, яка також є переселенкою.

Відразу був і практичний результат заходу. Одна із його учасниць, переселенка з Донецької області вирішила оформити собі такий ваучер та пройти відповідне навчання, бо спеціальність яку вона має зараз у новій для неї громаді не має попиту.

Учасники заходу домовилися, що подібні зустрічі будуть відбуватися регулярно і це може стати гарним прикладом співпраці місцевої влади та релокованих ОГС в напрямку задоволення основних потреб ВПО в регіоні.

Контакти Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості: вул.Текстильна,1 Б, м. Тернопіль, тел.: 068 146 5586.

Додатково про зустріч – https://www.facebook.com/…/permalink/3066012730374788/…

Джерело - "Гурт"