Чи реально людині старшого віку працевлаштуватися на роботу в Тернопільській області? «20 хвилин» промоніторили сайт з вакансіями та дізналися, що наразі пропонують роботодавці та скільки готові платити.
Станом на вересень, у Тернопільській області проживають 270 347 пенсіонерів, з них 60 700 продовжують працювати. Про це журналістам «20 хвилин» повідомили у Пенсійному фонді України Тернопільської області.
Чи шукають пенсіонери роботу?
Загалом цьогоріч через місцеві підрозділи Тернопільського обласного центру зайнятості шукали роботу 941 людина віком 60+. 730 людей вже вдалося працевлаштувати.
– Наразі люди працюють заступниками директорів, майстрами на виробництві, керівниками гуртків, інженерами, лікарями, медичними сестрами, касирами, викладачами. Також серед безробітних пенсіонерів знайшли й вихователів, кухарів, гардеробників та вахтерів, – розповів «20 хвилин» директор Тернопільського обласного центру зайнятості Микола Городецький.
Крім того, до служби зайнятості звертаються жителі області 60 +, які не мають права на призначення пенсії за віком. Відповідно до ЗУ «Про зайнятість», їм надали статус зареєстрованого безробітного та призначили допомогу по безробіттю.
– Протягом дев’яти місяців 2024 року у тернопільській філії статус безробітного отримали 16 таких тернополян. Частину вже вдалося працевлаштувати за професіями: продавець-консультант, вихователь, укладальник виробів, черговий. На сьогодні кар’єрні радники служби зайнятості продовжують добір вакансій для 58 людей віком 60-65 років, які ще не мають права на пенсію, – додав Микола Городецький.
ВАЖЛИВО! Люди віком 60+ можуть отримати ваучер на навчання за однією зі 155 професій та пройти перепідготовку або здобути наступний освітній рівень. Ваучер покриває вартість навчання до 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (до 30 280 грн). Проте людина повинна мати професійно-технічну чи вищу освіту, не бути зареєстрованою, як безробітна.
Які є вакансії
На які посади підприємці Тернопільщини готові працевлаштувати пенсіонерів? Журналісти «20 хвилин» переглянули вакансії, умови на українському сайті працевлаштування Work.ua. Станом на п’яте жовтня, доступні 2066 вакансій на Тернопільщини. І лише у 172 роботодавці вказали, що готові працевлаштувати пенсіонерів.
Журналісти «20 хвилин» промоніторили їх і дізналися, які є спеціальності та скільки готові сплачувати. За якими категоріями найбільше шукають працівників старшого віку – дивіться на графіку нижче.
Найбільша кількість вакансій у категорії «Робочі спеціальності». Шукають помічників пекаря, електриків, столярів, комплектувальників, дезінфекторів, майстрів СТО та механіків вантажних авто. Пропонують зарплату від 8 000 до 50 000 гривень.
Щодо «Транспорту» та «Логістики», то переважно шукають експедиторів чи водіїв-далекобійників, які можуть виїжджати за кордон. Майже в кожній вакансії вимагають досвід роботи від одного року, наявність одразу кількох категорій водійського посвідчення В, С, С1, СЕ. Пропонують зарплату від 15 до 90 000 гривень.
Для тих, хто шукає роботу у «Сфері обслуговування», є вакансії листонош, помічників оператора АЗК, двірників, кухарів, операторів вишивальних машин, грильників, кухонних працівників, прибиральників. Щомісячна заробітна плата стартує від 8000 гривень. Подекуди пропонують і 15 000 гривень, і 20 000 гривень, але вказують, що це вже з надбавками.
У категорії «Будівництво, архітектура» є вакансії для покрівельників, електрозварювальників, майстрів з утеплення та декорування фасадів, електромеханіків та електриків. Зарплати коливаються від 10 000 до 50 000 гривень, проте вказують їх не всі роботодавці.
У розділі «Адміністрація» переважно шукають працівників для роботи у поштових відділеннях, освітніх центрах, на складах і лише одна вакансія для директора ресторану. Обіцяють щомісяця сплачувати від 7 500 до 30 000 гривень.
Якщо бажаєте працювати у закладах харчування чи готелях, то для вас зібрали вакансії «Туризм, готельно-ресторанний бізнес». Шукають кухарів, їхніх помічників, барменів, пекарів, піцайоло. Зарплата стартує від 8200 до 25 000 гривень.
Найменше – по одній вакансії пропонують одразу у кількох категоріях: «Дизайн», «Освіта», «Сільське господарство», «Фінанси» та «Юриспруденція».
Поради для безробітних
На українському сайті працевлаштування Work.ua надають базові поради, як знайти роботу, якщо ви людина старшого віку і не маєте професійного досвіду.
Перша порада: вакансії без досвіду роботи
На сайтах з пошуку роботи є категорія вакансій, на яку роботодавець розглядає кандидатів без досвіду. Якщо ви людина старшого віку і часу на курси та освіту немає, цей варіант може вам підійти. Зазвичай, без досвіду шукають працівників на такі посади: оператор чату або call-центру, перекладач, продавець-консультант, водій, кур’єр, прибиральник, швачка, офіціант, бармен-касир, менеджер з продажу та на багато інших.
Друга порада: Стажування, практика, курси
Якщо у вас є час на навчання та проходження стажувань, цей варіант допоможе отримати в майбутньому більш високооплачувану посаду. Також ви зменшите час на початковому етапі карʼєри, коли приходите на найпростішу роботу й навчаєтеся винятково на практиці.
Стажування. Звертайтеся до компаній, де є бажані для вас посади, та благайте взяти вас на стажування, навіть неоплачуване. У вас буде шанс себе зарекомендувати та отримати досвід. Також деякі компанії самостійно відкривають набір кандидатів на стажування і після його проходження вибирають найкращих випускників, щоб запросити до себе на роботу
Курси. Зараз в Україні функціонує безліч шкіл, які пропонують своїм студентам після закінчення навчання допомогу в працевлаштуванні. Але майте на увазі, зазвичай після курсів школи знаходять роботу не всім, а тільки тим, хто найкраще себе проявив під час навчання і пройшов його на «відмінно».
Якщо ви поки що не готові вкладати гроші у навчання, то можна знайти щось безплатне. Зокрема, спробуйте звернутися до «Освітніх Хабів» та до Тернопільського центру зайнятості. Вони допомагають опанувати професію як місцевим, так і переселенцям.
Третя порада: вакансії з досвідом, на які ви все одно можете відгукнутися
Буває так, що ви переглядаєте вакансію і підходите за всіма критеріями, окрім досвіду. Але ніхто не може вам заборонити надіслати відгук, якщо вважаєте, що впораєтеся з роботою. Рекрутер зверне увагу навіть на кандидата без досвіду, якщо до цього він відвідував майстер-класи, курси, проходив стажування. Адже на них людина вже могла виконувати схожі завдання.
Четверта порада: хобі як бізнес
З кожним роком обертів набирає хендмейд. Що можна продавати? Та будь-що! Може, ви печете торти, шиєте одяг, вирощуєте квіти, робите патріотичні аксесуари? На будь-який товар знайдеться свій покупець. З розвитком соціальних мереж хендмейд-вироби стало не тільки легко шукати, а і просувати. Ви можете продавати будь-що, від їжі до декору та меблів, просто в Інстаграм чи Фейсбук.
П’ята порада: відкрити підприємництво
Маєте комерційну жилку? Спробуйте відкрити свою справу. Починайте з малого, наприклад, торгівлі господарськими товарами, свіжою зеленню, овочами, фруктами, які ви вирощуєте на дачі. Фінансові вкладення тут невеликі, проте перспективи непогані. Або знайдіть вигідних постачальників й почніть розповсюджувати продукцію, на початку також за допомогою соціальних мереж та різних майданчиків з продажу товарів.
Джерело: https://te.20minut.ua/Groshi/robota-dlya-pensioneriv-na-ternopilschini-y...