07.02.2024 | 12:33

"Жінки опановують "чоловічі" професії": так про зміни ринку праці на Тернопільщині за два роки повномасштабної війни каже директор Тернопільського обласного центру зайнятості Микола Городецький. Розповідає, ветеранам же держава надає гранти для відкриття власного бізнесу. У інтерв’ю Суспільному він розповів про проблеми працевлаштування, яких працівників найбільше шукають та в яких сферах зросла заробітна плата.

Як змінився ринок праці за 2 роки повномасштабної війни?

Ринок праці почав змінюватись ще з часів коронавірусу. Від початку повномасштабної війни в нас було понад 10 тисяч вакансій. У 2023 році цей показник збільшився до 11 тисяч вакансій. В січні 2024 року ми маємо 1100 вакансій. Дуже сильно війна впливає на ринок праці, бо є велика потреба в чоловіках. Ми знаємо, що багато чоловіків мобілізованих та багато вже на цей сьогодні працевлаштовані і їх роботодавці не відпускають, піднімають їм зарплату та різними способами тримають їх на робочих місцях.

Є велика проблема укомплектування вакансій, особливо чоловічих професій.

Микола Городецький, директор Тернопільського обласного центру зайнятості

Микола Городецький, директор Тернопільського обласного центру зайнятості. Фото: Суспільне Тернопіль

В яких сферах найчастіше шукають людей?

На сьогодні найбільше шукають людей у сферах логістики, перевезень, ресторанного бізнесу, сервісного обслуговування, кухарів та текстильної промисловості. Практично у всіх сферах є потреба.

Яка середня заробітна плата по вакансіях, які є у вашій базі.

На сьогодні середня зарплата по наших вакансіях 11-12 тисяч гривень. Але ми маємо вакансії й від 7 тисяч 100 гривень мінімальної заробітної плати та до 50 тисяч гривень. З найбільш оплачуваних — це 50 тисяч, шукають водіїв, механіків, слюсарів. Середня заробітна плата 25-30 тисяч гривень, таку отримують кухарів та офіціанти. Наприклад, 17-20 тисяч гривень отримають медики та поліцейські.

Директор обласного центру зайнятості Микола Городецький та кореспондентка Тетяна Панченко

Директор обласного центру зайнятості Микола Городецький та кореспондентка Тетяна Панченко. Фото: Суспільне Тернопіль

Яка динаміка змін власне заробітної плати порівняно з минулими роками?

Динаміка змін позитивна, тому що роботодавці готові платити більше, бо є величезна нестача кадрів.

Для того, щоб укомплектувати свої потреби у вакансіях, то починають подавати нам вже більші заробітні плати. Наприклад, подавали завжди мінімальні заробітні плати, то на сьогодні ми вже маємо середню по області навіть більшу чим по Україні. Це і районі 12 тисяч.

В яких сферах найбільше зросла заробітна плата?

Заробітна плата зросла там, де потрібно більше чоловіків — логістика, перевезення, сервісне обслуговування, шеф-кухарі та виробництва, наприклад, виробництво вікон, де неможливо її замінити жінками.

Микола Городецький

Микола Городецький. Фото: Суспільне Тернопіль

Розкажіть, про нові програми для підприємців, які почнуть діяти цього року і які вже є?

На сьогодні є дуже багато програм для підприємців, компенсації різного роду. Наприклад, є компенсація єдиного соціального внеску, це одна з компенсацій при працевлаштуванні певних категорій людей. Також, є компенсація половини заробітної плати для працевлаштування людей передпенсійного віку, учасників бойових дій та людей з інвалідністю. Третій вид компенсацій — відшкодування мінімальної зарплати, половини заробітної плати при працевлаштуванні людини до 35 років на перше новостворене робоче місце, або до 25 років, якщо в них є стаж роботи не менш як рік. Всі фактично діють з кінця 2023 року. Можна сказати, що всі актуальні на сьогодні, тому, наприклад, для підприємців ще є цікава програма "Рука допомоги", яка почала діяти нещодавно. Програма передбачає допомогу для створення бізнесу малозабезпеченими сім’ями. На це вони отримають 100 тисяч гривень. Така допомога повертається через податки, якщо людина створила протягом року два робочих місця, то потім залишок через два роки списується.

Чи ведете облік скільки підприємців скористались тією чи іншою програмою підтримки?

Гранти та мікрогранти розділю на два етапи. Перший — мікрогранти для створення бізнесу або для підтримки існуючого. Люди, які хочуть створити бізнес можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тисяч гривень. Умови на грант від 50 до 150 тисяч гривень — створити одне робоче місце. На грант від 150 до 250 тисяч гривень потрібно створити 2 робочих місця. Гроші повертаються зі сплачених податків за найманих працівників. Грант можна використати на різні потреби, наприклад, купити обладнання, сплатити оренду, маркетинг і тому подібне. На сьогодні програмами скористалися вже 600 підприємців.

Понад 110 мільйонів гривень вже залучили в Тернопільську область завдяки цим мікрогрантам. Створено понад 500 робочих місць і планується, що буде створено ще понад 1000 робочих місць.

Які є програми для учасників бойових дій і ветеранів війни?

Взагалі 2024 рік в Тернопільській області й, напевно, по всій Україні є роком допомоги учасникам бойових дій, ветеранам війни та їхнім сім’ям. Одна з основних програм допомоги учасникам бойових дій — грант для розвитку бізнесу. Умови отримання цього гранту дуже цікаві, бо можна створити одне робоче місце й отримати 250 тисяч гривень, а якщо 2 робочих місця, то 500 тисяч гривень. Також можна отримати до мільйона гривень на розвиток власної справи, для цього потрібно створити 4 робочих місця, 2 з яких для учасників бойових дій та залучити 30% своїми грошима. Ще є ваучери для навчання, якщо учасник бойових дій хоче змінити свою професію та розвиватися в іншому напрямку, то ми маємо програму оплати навчання для них. Ми компенсуємо понад 30 тисяч гривень. Це новий проєкт від Кабінету міністрів спільно з Державною службою зайнятості. Учасник бойових дій має можливість поїхати навчитися нових професій, компенсується проживання та проїзд. Якщо людина з інвалідністю, то ми даємо супровід. Ще є 50% компенсації заробітної плати для підприємців, які беруть на роботу учасників бойових дій.

Інтерв’ю з Миколою Городецьким

Інтерв’ю з Миколою Городецьким. Фото: Суспільне Тернопіль

Чи важко отримати грант?

Я думаю, що на це взагалі не важко. Потрібно написати бізнес-план, ми вчимо, як писати. Ми допомагаємо людям зрозуміти, як вести бізнес. Тепер, якщо людина мотивована отримати мікрогрант чи грант, то це не проблема. Головне виконати певні умови та хотіти створити робочі місця.

Які сфери найчастіше беруть гранти?

Наприклад, 90% учасників бойових дій беруть для створення ресторанного напрямку. Цивільні в більшості для бізнесу у сфері перевезення, торгівлі, ресторану та освіти.

Скільки ветеранів скористались грантами. Можливо згадаєте яскравий приклад?

Грантами скористалися 10 учасників бойових дій. Вже створено близько 18 робочих місць.

В нас був учасник бойових дій, який розповів, що влітку на фронті сидів в окопі, а біля нього літали бджоли, тоді він подумав: "Якщо я повернуся, то обов’язково займуся бджільництвом". Він приїхав і цю мрію виконав, пройшов у нас навчання на бджоляра, а потім отримав грант в цьому напрямку

Ось так мрія, яка виникла на фронті, а потім люди приїжджають в цивільне життя та реалізують їх.

Розкажіть про проблеми працевлаштування на Тернопільщині й про тенденцію по Україні?

Головна проблема працевлаштування — люди.

Є дуже багато вакансій, практично в будь-яку сферу діяльності потрібні люди, бо є велика потреба в кадрах. Люди зараз або служать, або працевлаштовані. Ми ж працевлаштуємо понад 70% вакансій.

Чи справді зараз є багато вакансій для чоловіків, які не закривають?

Є така проблема. Якщо взяти кількість вакансій чоловічих і жіночих, то пропорція 75 на 25. Люди мобілізовані або працюють на якихось юридичних осіб чи підприємців, де їх не хочуть відпускати. Наприклад, ще в мирні часи була така тенденція, що сільське господарство вивільнило людей на зиму, тому що закінчився сезон та багато людей на зиму просто звільнили. Сьогодні ж таких питань немає. Нікого не звільняють, а навпаки цю людину тримають, збільшують заробітну плату. Ми чекаємо, можливо будуть ротації, прийдуть учасники бойових дій і ми зможемо їх взяти на облік і працевлаштувати.

Проблеми з чоловічими вакансіями є, і багато жінок зараз опановують "чоловічі"професії. Там, де тільки працювали чоловіки, тепер працюють жінки.

Але є дуже багато вакансій, де неможливо замінити чоловіка жінкою, наприклад, вантажники або зварювальники високих розрядів. Ми в цьому випадку маємо ситуації, коли вчили жінок і далі так буде.

Директор обласного центру зайнятості Микола Городецький

Директор обласного центру зайнятості Микола Городецький. Фото: Суспільне Тернопіль

За вашими спостереженнями, в якій сфері побільшало жінок, де до повномасштабної війни було більше чоловіків?

Це промислові підприємства, де робота на станках та електричних приладах. Роботу, яку колись контролювали чоловіки, тепер контролюють жінки. Також, наприклад, тепер роботу вантажника виконують машини.

На вашу думку роботодавці знизили свої вимоги до людей, яких набирають на роботу?

Я спостерігаю, що тепер роботодавці готові брати некваліфікованих працівників.

Вони кажуть: "Дайте нам людей, ми їх навчимо, допоможемо і реалізуємо на робочому місці". Тому ми закликаємо людей не боятися, ми можемо навчити, роботодавці можуть навчити, тому потрібне тільки бажання і мотивація працювати.

Розкажіть які перспективи на рік, що почався?

Є дуже багато програм, про які ми говоримо, вони постійно розширюються. Зараз створюємо в обласному центрі зайнятості проєктний відділ. Ми бачимо, що Міністерство економіки й Кабінет міністрів дивляться в сторону розвитку підприємництва та допомоги в працевлаштуванню. Ми проводимо багато акцій та розказуємо про програми, залучаємо людей, аби покращити ринок праці. Плануємо зробити дуже багато позитивного в цьому році. Я впевнений, що всі громадяни які шукають роботу працевлаштуються, тільки щоб вони були вмотивовані працювати.

Джерело: Суспільне.Тернопіль - https://suspilne.media/676232-zmini-rinku-praci-na-ternopilsini-intervu-...