14.03.2018 | 17:25

У Чортківському районному центрі зайнятості відбулося чергове засідання клубу «Шлях до успіху» за участю спеціаліста відділу у справах молоді та спорту Чортківської РДА Світлани Гикавої.

Присутні говорили про причини виїзду за кордон, можливі ризики та їх наслідки; правила безпеки зарубіжних переїздів. Сьогодні трудова міграція, як глобальне явище має і позитивні, і негативні наслідки, які часто безпосередньо пов’язані наскільки міграційний процес є врегульованим і узаконеним. На жаль, деякі з українських громадян, що виїхали за кордон, стають жертвами зловживань у галузі трудових відносин. Найчастіше це відбувається через те, що вони не обізнані зі своїми правами, і виїжджаючи з України, не знають, що очікує на них у країні призначення.

«Пам’ятайте, що для легальної роботи за кордоном Ви повинні мати:

  • 1. Дійсний закордонний паспорт
  • 2. Відповідну візу (найчастіше робочу візу)

Віза – це документальне підтвердження дозволу на в’їзд на територію країни, яке видається консульською службою відповідної країни й проставляється в паспорт іноземця. Тип візи залежить від мети Вашої подорожі (ділова, туристична, навчання, лікування тощо), тривалості перебування в країні й кількості в’їздів (перетинів кордону країни).

Зазвичай тим, хто їде за кордон із метою працевлаштування, потрібна РОБОЧА віза. Серед документів на отримання робочої візи, як правило, є підписаний контракт із роботодавцем та дозвіл на роботу (оформлений відповідним органом працевлаштування в країні, де Ви збираєтесь працювати), - зауважила Світлана Гикава.

Знайте, що:

  • як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном обміняти її на робочу. Не вірте тим, хто Вам таке обіцяє;
  • повна зайнятість за гостьовою, діловою (бізнес),спортивною, студентською або іншою не робочою візою є
  • оформити робочу візу через посередників . Ви повинні звернутися до консульського відділу, надати всі необхідні документи та пройти співбесіду, якщо це вимагається. У деяких випадках через посередника можна оформити тимчасову робочу візу (на сезонні роботи). Але перш ніж погоджуватися на подібну пропозицію посередника, уточніть у відповідному посольстві, чи це справді можливо!
  • консульський збір – це обов’язкова плата за розгляд Ваших документів консульством, який не підлягає відшкодуванню. Співробітники консульства повідомлять Вам його розмір та порядок оплати.
  • робочі візи дійсні протягом певного часу (найчастіше 1рік). Якщо Ваша трудова угода передбачає довший термін роботи за кордоном, Вам треба буде подовжити свою візу. 
  • 3. Трудову угоду (контракт) із закордонним роботодавцем

Трудова угода (контракт) - це договір між Вами та роботодавцем, де прописуються права та обов’язки Ваші та Вашого роботодавця. Лише на підставі підписаного трудового договору Ви можете пред’являти свої вимоги чи претензії роботодавцю, а роботодавець Вам.

Перед тим як підписувати контракт, обов’язково ознайомтесь із правами працівників та мігрантів у відповідній країні призначення. У більшості країн встановлені стандарти мінімального рівня оплати праці, максимальної тривалості робочого дня та компенсацій у випадку нещасних випадків на виробництві.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що трудова угода складається між ВАМИ та РОБОТОДАВЦЕМ, а не між Вами та посередником!»