14.01.2022 | 10:49

Кожен з нас – талановита, багата, різностороння людина зі своєю сферою інтересів, уподобаннями, можливостями, життєвим досвідом.

Шукаючи роботу, важливо чітко виділити, які саме свої знання, вміння, навички Ви хочете продати на ринку праці. Для цього необхідно мати резюме. Саме резюме є основним документом, на основі якого роботодавець зацікавлюється та робить попередню оцінку свого потенційного працівника, а шукач роботи має можливість вигідно презентувати себе.

Резюме – це Ваша реклама, Ваша візитка, Ваша самопрезентація

Поговоримо про те, як його скласти, у якому вигляді, де застосовувати.

Резюме має 5 основних компонентів

1. «Хто я?»– Ваше ім’я, прізвище, контактні дані – номер телефону, електронна адреса

2. «На що претендую?» – посада, на яку претендуєте (скажімо - програміст, бармен, менеджер, бухгалтер, вчитель фізики)

3. «Моя професійна підготовка». Це дані про освіту, курси, тренінги, профнавчання та досвід роботи, що стосуються саме тієї посади/професії, на яку ви претендуєте.

4. "Що Ви знаєте, можете, вмієте" - найбільш ємнісний блок про Ваші професійні компетентності.

5. "Додаткова інформація про себе" - знання іноземних мов, спеціалізованих комп’ютерних програм, права водія, хобі.

Кожен розділ варто виділити шрифтом, якщо резюме в письмовій формі, або усно – через інтонацію, якщо резюме у відео- чи аудіоформаті.

Отож детальніше.

Якщо резюме у письмовій формі, то його обсяг – 1-2 сторінки А4 формату.

Ним можна користуватися під час телефонної співбесіди з роботодавцем (читати з роздрукованого аркуша, адже часом від хвилювання можна забути, навіть як тебе звуть); роздати друзям та знайомим, які можуть допомогти у пошуку роботи; в електронному варіанті надіслати потенційним роботодавцям та розмістити на інтернет-ресурсах з пошуку роботи, а також залишити роботодавцеві після співбесіди.

Якщо ж резюме у відеоформаті, бажано його створюювати тривалістю до 1 хвилини.

Резюме також може бути у вигляді інфографіки, портфоліо, слайд-шоу чи в інших креативних варіантах, через які можна презентувати свої можливості.

Таким резюме зазвичай надають перевагу представники творчих професій (дизайнери, скульптори, художники, архітектори та ін.).

Скільки ж резюме може мати один шукач роботи?

1,3,8 – тобто стільки, за якою кількістю професій він шукає роботу.

Наприклад. Людина з педагогічною освітою, працювала вчителем фізики;/ закінчила курси перукаря, освоївши кільканадцять видів чоловічих і жіночих стрижок та зачісок, і ось уже 5 років стриже свою сім’ю, друзів і знайомих;/ а ще любить куховарити та дивує свою родину старовинними рецептами української кухні.

Отож, в такої людини може бути принаймні три різних резюме: вчитель фізики, перукар та кухар. У кожному з них вона зазначить тільки ту освіту, досвід, знання, вміння, навички, які стосуються саме вказаної на початку резюме професії, за якою вона шукає роботу.

Ваше завдання - лаконічно і структуровано викласти основну інформацію, яку Ви хотіли б про себе повідомити.

Звичайно ж – резюме має містити правдиві відомості.

Якщо Ви написали, що володієте англійською, роботодавець може зателефонувати і поспілкуватися з вами саме цією мовою. Якщо Ви вказали, що майстерно робите стрижку вогнем, ймовірно, що він захоче побачити цей процес.

Також можна скористатися можливостями Освітнього порталу служби зайнятості – http://skills.dcz.gov.ua/

Оберіть рубрику “КУРСИ”, «Створити резюме на сайті» та перегляньте відеоінструкцію.

Потім оберіть рубрику “РЕЗЮМЕ” і складіть своє резюме в режимі онлайн, оберіть форму, яка Вам сподобалася та надішліть на обрані електронні адреси роботодавців. Готове резюме можна зберегти у форматі PDF і потім роздрукувати.

Якщо ви не знаєте, як правильно скласти резюме, зверніться за допомогою до фахівців місцевого підрозділу служби зайнятості Тернопільщини.

Вдало складене резюме - це крок назустріч роботі своєї мрії.

Успіхів Вам!

Олена Рак, начальник відділу Тернопільського ОЦЗ