07.02.2018 | 17:24

На обласному радіо у прямому ефірі передачі «Файний ранок» прозвучало інтерв’ю директора Тернопільського обласного центру зайнятості Василя Олещука. Про тенденції ринку праці області, послуги роботодавцям та шукачам роботи, нововведення та основні завдання обласної служби зайнятості з директором ОЦЗ спілкувались ведучі програми Оксана Цвик та Юрій Луговий.

Яка ситуація на ринку праці? Чи збільшується кількість людей, які шукають роботу?

Послугами служби зайнятості скористались 47 тис. осіб (на 815 осіб менше, ніж у 2016 році). З них 29,6 тис. мали статус безробітного – на 3,2 тисячі менше. На кінець 2017 року чисельність безробітних становила 9213 осіб і протягом року зменшилась на 15%.

За сприяння служби зайнятості в минулому році працевлаштовано 25918 осіб, з них 9964 безробітних.

Кількість роботодавців, які мали потребу в кадрах збільшувалась. Завдяки активній співпраці служби зайнятості з роботодавцями у 2017 році зберігалась позитивна тенденція щодо збільшення на 12% кількості роботодавців, які подали вакансії у службу зайнятості (з 6 тисяч у 2016 році до 6,8 тисячі за 2017 рік). Кількість вакансій збільшилась майже на 5 тисяч і склала 38,6 тисячі.

Крім того, у базі даних служби зайнятості містилась інформація про 7521 пропозицію роботи, отриману з оголошень, засобів масової інформації, Інтернет-ресурсів та інших джерел.

Все частіше сьогодні на різних рівнях експерти говорять про «кадровий голод» в державі. Яка ситуація на Тернопільщині?

На Тернопільщині також гостро стоїть питання пошуку кваліфікованих робітничих кадрів.

Кількість вакансій які надходили у центри зайнятості області впродовж 2017 року збільшувалась. Але, щоб сьогодні зацікавити людей, які шукають роботу, вакансіями роботодавець повинен пропонувати гідну заробітну плату.

У 53% вакансій роботодавці пропонують мінімальну зарплату, 43% - від мінімальної до середньообласної зарплати, і лише у 4% вакансій запропонована заробітна плата була вищою від середньообласного розміру.

На сьогодні дуже гострою є проблема збереження кадрів на виробництві та укомплектування вакансій кваліфікованими робітниками.

Які професії мали найбільший попит на ринку праці?

Серед кваліфікованих робітників найбільша потреба була у водіях автомобілів, водіях тролейбусів, в’язальників джутів, слюсарях-ремонтниках, слюсарях-сантехніках, електрогазозварниках, столярах, швачках, пекарях.

У сфері послуг велика потреба була у продавцях, кондукторах громадського транспорту, охоронниках, кухарях, барменах, офіціантах, перукарях, медсестрах.

Серед фахівців роботодавці найбільше шукали торговельних представників, фармацевтів, бухгалтерів, економістів, спеціалістів державної служби.

Які основні проблеми на ринку праці Тернопільщини?

Серед основних проблем на ринку праці є невисока мотивація до праці через низьку зарплату (96% вакансій, які надійшли від роботодавців, з заробітною платою меншою від її середньообласного розміру); дисбаланс між попитом на робочу силу та її пропозицією, труднощі з укомплектуванням вакансій кваліфікованими робітниками (45% серед безробітних мають вищу освіту, а у Тернопільському МРЦЗ їх частка складає 85%); сільське безробіття (на 31.12.2017 жителі сіл складають 59% в загальній кількості зареєстрованих безробітних). До того ж, найбільша кількість вакансій зосереджена у м. Тернопіль та Тернопільському районі (70% від їх загальної кількості в області на 31.12.2017); «тіньова» зайнятість; трудова міграція населення за кордон.

Чи актуальною є тимчасова зайнятість, громадські роботи, яка тривалість і які види цих робіт?

Служба зайнятості спільно з органами місцевого самоврядування проводила значну роботу щодо організації тимчасової зайнятості населення у 2017 році. До участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру залучено 3121 особу, в т.ч. 2761 безробітного. Після завершення даних робіт кожен четвертий залишився працювати на постійному місці праці.

Основні види громадських робіт, в яких брали участь безробітні у 2017 році:

  • благоустрій територій населених пунктів та придорожніх смуг, їх озеленення;
  • упорядкування кладовищ та місць меморіальних поховань і пам’ятників;
  • розчищення територій внутрішньогосподарських меліоративних каналів;
  • роботи з інформування населення щодо спрощеної системи надання субсидій;
  • роботи з будівництва та ремонту об’єктів соціальної сфери тощо.

На проведення громадських робіт у 2017 році використано 1млн 876,3 тис. грн, в тому числі коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття – 894,9 тис. грн та коштів місцевих бюджетів – 981,4 тис. грн.

Яка допомога в пошуку роботи надавалась демобілізованим учасникам АТО?

У 2017 році послугами служби зайнятості скористались 1399 колишніх воїнів. Професійне навчання за кошти Фонду пройшли 73 безробітних. Працевлаштовані 276 осіб, з них на контрактну військову службу повернулись 54 особи, отримали одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності 6 осіб.

На початок 2018 року в обласній службі зайнятості зареєстровано 300 безробітних з числа учасників АТО, для яких продовжується пошук роботи.

Чи пропонують в центрах зайнятості військову службу за контрактом?

Обласною службою зайнятості налагоджена співпраця з місцевими військкоматами щодо інформування безробітних про умови проходження військової служби за контрактом: в приміщеннях центрів зайнятості розміщена інформація про умови проходження цієї служби, у 2017 році у базових центрах зайнятості проведено 337 відповідних семінарів за участю 3522 безробітних (з 01 січня 2018 року проведено 24 семінари, у яких взяла участь 241 особа, з них 2 безробітних з числа демобілізованих учасників АТО вже заключили контракт на проходження військової служби), про умови проходження служби за контрактом фахівці всіх базових центрів зайнятості області ознайомлюють безробітних під час співбесід.

У минулому році підписали контракти на проходження військової служби 68 безробітних, з них 55 демобілізованих учасників АТО (у 2016 році – 140 осіб, в т.ч. 111 колишні атошники).

Чи звертаються переселенці в центри зайнятості за сприянням у пошуку роботи ?

У 2017 році послугами центрів зайнятості в пошуку роботи скористались 82 вимушено переміщені особи. 28 працевлаштовані. З них 12 осіб працевлаштовані до 11 роботодавців за умови компенсації роботодавцям витрат на оплату їх праці. В даний час в центрах зайнятості зареєстровано 20 безробітних з числа вимушених переселенців, для яких продовжується пошук роботи.

Зараз на різних рівнях багато уваги приділяється створенню кооперативів у сільській місцевості. Яка може бути участь служби зайнятості у цій справі?

Це важливе питання, адже йдеться про зайнятість сільських жителів.

Якщо безробітні будуть мати наміри організувати кооператив у сільській місцевості, служба зайнятості зможе допомогти скласти бізнес-план, організувати навчання з менеджменту малого підприємництва, надання консультацій фахівцями фіскальної служби, державної інспекції з питань праці, банків та інших державних установ.

Якщо у створених кооперативах буде потреба у працівниках і вони подадуть вакансії у центри зайнятості –доберемо необхідні кадри з числа безробітних.

Ми живемо в час реформ. Що відбувається у службі зайнятості?

Служба зайнятості також продовжує розвиватися, вдосконалюватися.

Здійснюється передача ряду адміністративних функцій з БЦЗ на обласний рівень, що дозволить фахівцям на місцях більше уваги приділяти обслуговуванню клієнтів. Місцеві центри зайнятості втрачають статус юридичних осіб і будуть перетворені у філії.

Служба зайнятості реорганізується у сучасну сервісну службу. Вона є відкритою та доступною для населення та роботодавців.

Максимально наближаємо послуги служби зайнятості до клієнтів. Працівники центрів зайнятості у визначені дні виїжджають в об’єднані територіальні громади та надають соціальні послуги жителям громад на місцях. Для цього в 17 ОТГ, центрах надання адміністративних послуг, які там створюються, облаштовано робочі місця для фахівців центрів зайнятості.

Які основні завдання ставить обласна служба зайнятості на 2018 рік?

Основні пріоритети та завдання служби зайнятості на 2018 рік:

  • Завершення реорганізації та перетворення центрів зайнятості в сервісні майданчики з надання широкого спектру послуг.
  • Вивчення локальних ринків праці.
  • Удосконалення профорієнтаційної роботи як з учнівською молоддю так і з дорослим населенням.
  • Запровадження нових форм роботи з безробітними.
  • Сприяння роботодавцям в укомплектуванні кадрами вільних робочих місць.
  • Робота в територіальних громадах, надання працівниками центрів зайнятості усіх соціальних послуг.