14.07.2020 | 10:13

Вас запросили на співбесіду? Отже, ваше резюме зацікавило роботодавця, і Ви пройшли етап заочного оцінювання. Співбесіда при прийомі на роботу – це наступний крок до працевлаштування. Тож до неї необхідно заздалегідь підготуватися. Як саме?

Цього навчали безробітних краян фахівці Чортківської районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості під час вебінару "Підготовка до співбесіди з роботодавцем".

Акцент був на найпоширеніших питаннях, які обговорюються в ході співбесіди.

Чому Ви пішли з колишньої роботи?

Особлива увага: на це запитання Ви просто зобов’язані відповідати з позитивом, якими би поганим не були Ваші колишній шеф, робочий графік або стосунки з колегами. Жодної скарги! Потенційний роботодавець таким чином оцінює, як Ви в майбутньому можете говорити про нього. Як то кажуть: “Не виносьте сміття з хати!” Також не потрібно казати, що роботодавець не зміг задовольнити Ваші фінансові апетити.

Краще розкажіть, що Ви переросли рівень компанії і хочете рухатися вперед. У такий спосіб додатково підкреслите свої амбіції і зробите комплімент компанії, в якій проходите співбесіду, в тому що вона якраз бажане місце роботи для Вашого розвитку. Наприклад: “Мені б дуже хотілося бути частиною процесу розробки продукту від початку до кінця, і я знаю, що тут у мене була б така можливість”.

Чому кардинально вирішили поміняти кар’єру?

Доволі актуальне питання, враховуючи що у ІТ більша половина свічерів в ІТ із інших професій. Знову ж таки говоріть чесно, не міряйте усе грошима. Поясніть, чому Ви прийняли таке рішення. Наскільки воно було для Вас важким. Добре було би коли б Вам вдалося надати кілька прикладів того, як Ви зможете використовувати минулий досвід на новому місці. Не обов’язково шукати прямий зв’язок; якщо Ви зможете правильно піднести, здавалося б, нерелевантний досвід, це справить позитивне враження. Зверніть увагу!

У цьому запитанні представник роботодавця хоче перш за все переконатися, що Ви налаштовані серйозно. Крім того, цим питанням відсівають кандидатів, які часто змінюють свою точку зору і стрибають з одного робочого місця на інше.

Що Ви хочете отримати від нового місця роботи?

Можна детально зупинитися на кожному пункті переваг зазначених в описі вибраної вакансії. А якщо Вам не задавали попередніх запитань, згадайте моменти на котрих ми зупинялися вище. Це займатися улюбленою справою, доступ до великих проектів, комунікація з відомими клієнтами, команда професіоналів в штаті і т. д. Про гроші казати не бажано, хіба не конкретизувати. Наприклад, підходяща фраза «стабільний дохід».

Опишіть ситуацію, коли Ви не погоджувалися зі своїм керівництвом?

Цілком природньо, що час від часу ми всі не погоджуються з точкою зору свого керівництва. І ставлячи це запитання на співбесіді, потенційний роботодавець хоче переконатися, що у таких ситуаціях Ви поводитимете себе як професіонал.

Описувати цю ситуацію у вигляді конфлікту, зрозуміло не пасує. Подайте конфлікт «під соусом», як завдяки Вашій ремарочці проект був виконаний краще, ніж початково задумано. Не розповідайте про випадки, в яких в результаті виявилося, що неправі були Ви. Тим більше не говоріть, що таких ситуацій взагалі не було. У HR може скластися враження, що Ви не проявляєте ініціативи або не маєте достатніх знань в сфері.

Чи бувало так, щоб Ви були настільки упевнені в своєму рішенні, що оточуючі називали Вас “негнучким” або “впертим”?

Наведіть кілька прикладів, де вважаєте, що Вам вдавалося бути твердим і гнучким одночасно. Або випадки, де Вам вдалося відстояти свою думку і у підсумку виявилися праві, компанії вдалося покращити репутацію, заощадити завдяки Вам ресурси, заробити більше грошенят подібне?

Розкажіть про найважчу ситуацію або про найбільшу свою помилку?

Помилки бувають в усіх — HR про це знають і здатні правильно оцінити й зрозуміти багато ситуацій. За допомогою цього запитання HR хочуть зрозуміти чи Ви здатні до аналізу своїх помилок і чи адекватно оцінюєте наслідки. Старайтеся відповідати спокійно, врівноважено без емоцій, які б почуття Вас не роздирали всередині.

Як Ви справляєтеся зі стресовими ситуаціями?

Надайте відповідь, яка показуватиме, за виникнення будь-якої стресової ситуації Ви стикнетеся з нею спокійно, вирішите її продуктивно, і ніщо не завадить Вам досягти своїх цілей. Розкажіть, як Ви боретеся зі стресом у повсякденному житті. Наприклад, займаєтеся йогою або практикуєте якісь особливі методики. Для роботодавця важливо, щоб стресові ситуації не вибивали Вас із колії. Відповідаючи на це питання, можете сказати, що рідко страждаєте від стресу, як і від деяких шкідливих звичок.

Як Ви уявляєте для себе перші декілька місяців на новому місці?

Говоріть про свою готовність бути корисним на своїй посаді із перших днів. Не акцентуйте увагу на неробочих моментах. Для початку поясніть, що вам потрібно буде зробити, щоб увійти в колію. Вибачте за тимчасові незручності вам потрібна? З якими особливостями роботи компанії ви повинні ознайомитися? З якими співробітниками ви хотіли б обговорити робочі завдання?

Скажіть, що Ви ознайомитеся із задоволенням ознайомитеся зі всіма тонкощами бізнес-процесів в компанії, поспілкуєтеся з представниками різних відділів, вивчите всю потрібну інформацію.

Про налагодження взаємовідносин з колегами можете сказати, але в контексті ефективного виконання робочих обов’язків в кооперації з ними.

Назвіть кілька прикладів того як Ви застосовували Ваші лідерські/організаційні якості?

Наприклад, Ви можете продемонструвати навички управління проектами (розповісти, як успішно довели проект до завершення, координуючи кілька напрямків) яким чином впевнено і ефективно об’єднувати команду. Для цього випадку: “Кращі історії включають досить подробиць, щоб бути правдоподібними і такими, що запам’ятовуються.”

Чим Ви любите займатися у неробочий час?

Найчастіше в цьому питанні немає підвоху. Кожна компанія має свою корпоративну культуру, і рекрутер перевіряє, наскільки Ви під неї підходите. Відповідайте чесно і без відвертого здивування. Однак, звичайно, не говоріть про алкоголь, нічні клуби і інші заняття, які можуть заважати Вашій ефективній роботі.

Це далеко не весь перелік запитань, проте, якщо Ви підготуєтесь до цих, то почуватимете себе на співбесіді набагато впевненіше.