Підприємець з Тернополя Сергій Шашурін виграв мікрогрант і організував виробництво сухого борщу для потреб ЗСУ. Уже відправив військовим на фронт понад 4 тисячі порцій. Такий борщ легко приготувати, у ньому тільки натуральні продукти і він має тривалий термін зберігання.
Тернополянин Сергій Шашурін – підприємець. Власну справу започаткував 15 років тому. Працює у сфері громадського харчування та обслуговування. Рік тому став учасником програми "єРобота" та виграв мікрогрант. А це 250 тисяч гривень. За ці гроші вирішив організувати виробництво сухих супів для потреб ЗСУ.
"Була потреба, багато наших друзів знайомих воює. Від них був запит, бо ми займаємося ресторанною діяльністю, то хотіли якусь корисну їжу готувати, яка може довго зберігатися і бути легкою в приготуванні на фронті. Дійшли такого висновку, що потрібно створити сушений борщ. Військовий собі відриває, залив кип'яток, закрив. В тому пакеті воно постояло 10 хвилин, відкриваємо і маємо готову поживну натуральну їжу, можна сказати домашнього приготування", – каже Сергій.
Щоб виготовляти суху їжу для захисників, за гроші мікрогранту придбав спеціальне обладнання.
"За кошти мікрогранту ми купили обладнання, а саме: столи професійні нержавіючі, полиці, закупили професійний дегідратор сушку. Зараз в ній сушиться капуста. Наша їжа є дегідрована, вона повністю висушена, вона має дуже довгий термін зберігання".
Готують страву втрьох. За умовами гранту підприємець взяв на роботу ще двох людей. Фасує продукти для сухого борщу та складає їх у харчові термопакети кухар Костянтин Квятковський.
"Після того, як список висушених інгредієнтів готовий, готуємо борщ. Використовуємо таке упаковування, на яких клеїться наліпка, ставиться дата. Далі по інгредієнтах ми збираємо борщ. Починаємо з квасолі, відважуємо потрібну кількість. Далі йде морква, буряк, картопля, капуста і м'ясо. Є яловичина, яка зварена з томатом, тушкована. В самому кінці додаємо спеції. Найбільше йде м'яса, то є третина, цілих 18 грамів з 62 готового зібраного борщу. Наш борщ в кінцевому результаті виходить дуже ситний. Його виходить готова вага десь приблизно 500 грамів", – розповів кухар.
Продукти для сухого борщу готує кухарка Ольга Щерба.
"Закидаємо картоплю і готова картопля. Потім ми ставимо її на підсушування, потім в сушку, щоби волога з неї максимально вийшла. Щодня нам знадобиться чистити близько 40 кілограмів картоплі, щоб завантажити дві пічки. Ми сушимо щодня по інгредієнтах. Тобто, сьогодні картопля, завтра морква, післязавтра буряк".
Кожен інгредієнт для страви сушать не менше 12 годин. Костянтин Квятковський розповів, що борщ можна заливати і холодною водою.
"Його можна залити також холодною водою і їсти холодний борщ. Так, це буде не той трошки смак, але, все ж таки, це буде готова страва. Доведеться тільки зачекати трошки більше. Додатково по запиту військових ми додаємо ще таблетки для знезаражування води, щоб в будь-яких умовах польових військові могли пообідати, набратись енергії".
На Тернопільщині реалізується 178 проєктів учасників урядової програми "єРобота". Про це розповів заступник директора обласного Центру зайнятості Михайло Жмурко.
"32 фізичні особи минулого року і вже 2 фізичні особи в цьому році стали підприємцями, започаткували свою власну справу і почали реалізовувати грантову програму. Найбільше у виробництві, перероблюванні, наданні послуг. Багато актуальних напрямків, які раніше можливо не були такими популярними, зараз вони популярні і люди подають заявки по цих напрямках, отримують грантові кошти і реалізовують їх".