06.09.2018 | 16:18

У конференц-залі Будинку праці, що в Тернополі, відбувся семінар із соціальними партнерами на тему: «Сприяння розвитку малого підприємництва».

Заступник директора – начальник відділу організації профнавчання обласного центру зайнятості Петро Химейчук зазначив: «Ми підтримуємо цілеспрямованих і наполегливих людей. Безробітним, які мають намір започаткувати власну справу, пропонується участь у різних семінарах, тренінгах, клубах з питань започаткування підприємницької діяльності; організовується навчання за напрямком «Підприємець-початківець», у т.ч. в режимі он-лайн. З початку 2018 року 26 безробітним одноразово виплачено допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності на загальну суму понад 433 тис. грн. Важливо те, що частина з них створює робочі місця і продовжує співпрацю зі службою зайнятості, але уже у статусі роботодавців».

Для підприємців, які потребують додаткових роз’яснень з питань юридичної чи банківської сфери, податкового, трудового законодавства служба зайнятості організовує надання консультацій компетентними представниками відповідних установ; Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості діє Клуб бізнес-подій, у приміщенні Будинку праці відкрито бізнес-інкубатор.

Крім того, при працевлаштуванні безробітних на новостворені робочі місця служба зайнятості компенсовує підприємцям єдиний соціальний внесок. З початку 2018 року понад 230 роботодавців отримали таку компенсацію в сумі майже 2,07 млн грн, надавши місця праці 355 безробітним. Є можливість компенсувати роботодавцям витрати на оплату праці переселенців».

Повернувся з АТО, зареєструвався в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості та розпочав власну справу житель Тернопільщини Володимир Ковальчук. Він розвиває бджільництво разом із сім’єю. Каже, що стати підприємцем-початківцем йому допомогло навчання за спрямуванням МРЦЗ та отримана одноразова допомога по безробіттю від центру зайнятості.

«Я витратив цю допомогу на закупівлю деякого інвентаря, – каже Володимир. – Ця допомога покрила 10% витрат започаткування бізнесу. Також вагому роль відіграли навчання за професією бджоляр та з основ підприємництва, які дали знання щодо організації процесу. Хотілося б, аби держава взяла під свою опіку пасічників щодо регулювання ринків збуту, контролювала використання несертифікованих препаратів для оприскування культур, які використовують недобросовісні фермери, а відтак шкодять бджолам».

А начальник управління економіки, промисловості та праці Тернопільської міськради Тетяна Корчак розповіла про ряд заходів зі сприяння розвитку малого і середнього підприємництва у Тернополі: підльги по кредитуванню, створення центру надання адмінпослуг (електронний кабінет користувача, онлайн–консультації) та коворкінг центру; залучення підприємців-виробників до участі в міжнародних зустрічах, конференціях, форумах; спрощення процедур отримання підприємцями нормативно-правових документів тощо. Для висвітлення актуальних питань, що стосуються малого бізнесу та інвестиційної діяльності на офіційному сайті міської ради діють розділи «Підприємництво» та «Інвестиції», є єдина електронна база реєстру об’єктів майна комунальної власності (розділ “Майно комунальної власності”). Міськрадою затверджено Концепцію відкриття у Тернополі індустріального парку, що дасть стимул для ще більшого розвитку місцевого підприємництва та створення 1100 робочих місць. Вагомою підтримкою підприємців є зменшення ставки податків та ставки податку для нежитлової нерухомості, мінімальна орендна плата за землю. Про створення сприятливих умов розвитку бізнесу свідчить те що Тернопіль - другий в категорії «Ефективність витрат для ведення бізнесу».

Про розвиток підприємництва на території Великогаївської об’єднаної територіальної громади вів мову інспектор фінансового відділу Володимир Чубатий.

Як Тернопільський МРЦЗ сприяє веденню його бізнесу розповів приватний підприємець Іван Федчишин, який, зокрема, скористався можливістю отримати компенсацію єдиного соціального внеску за працевлаштування безробітного.

Про системи оподаткування, за якими можуть працювати підприємці, говорив заступник начальника відділу головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області Андрій Руцький. «Сприяння розвитку малого підприємництва зі сторони Державної фіскальної служби полягає, насамперед, у зменшенні податкового навантаження та забезпеченні сервісної складової. Весь процес зменшення податкового навантаження розпочався із зменшення кількості податків і зборів з 22 до 11, а також із зменшення ставок, зокрема: єдиного соціального внеску – до 22% (замість 36-50%), ПДФО - 18% (а було 20%), - повідомив представник ДФС. – Вагомим було введення спрощеної системи оподаткування. З 15.08.2018 почала діяти 4 група платників єдиного податку – для фермерських господарств (зареєстрованих відповідно до Закону України "Про фермерське господарство"). Також ДФС створила Центри обслуговування платників податків, які працюють за принципом єдиного вікна; діє веб-портал, запроваджено електронний кабінет платника податків. Ще одна новація - єдиний казначейський рахунок».

Голова Регіональної Ради підприємців при ТОДА Володимир Гевко зауважив, що рада докладає багато зусиль для формування сприятливого бізнес-середовища, відстоює інтереси малого і середнього бізнесу в області, до ради може звернутися будь-який підприємець за консультацією чи допомогою: «Співпрацюючи із контролюючими органами, фіскальною та митною службою, робимо все можливе, аби у правовому полі вирішити проблемні питання, які виникають у суб’єктів малого підприємництва. Усім початківцям-підприємцям варто долучатись до різних об'єднань чи бізнес-асоціацій, у тому числі й до нащої Ради, де вони можуть знайти як однодумців, так і отримати багато корисної інформації від досвідчених бізнесменів».

Підсумовуючи сказане на заході, заступник директора – начальник відділу організації профнавчання обласного центру зайнятості Петро Химейчук висловив побажання, аби органи влади, місцевого самоврядування, об’єднані територіальні громади розглянули можливість щодо сприяння у веденні підприємницької діяльності особам з числа безробітних, які почали здійснювати таку діяльність на територіях своїх населених пунктів. Хоча б на перший стартовий рік їм можна було б здавати в оренду приміщення за здешевленими цінами. Для них варто б оголосити податкові канікули чи зменшити розмір податків у місцеві бюджети. А для тих підприємців, які займаються важливим для території видом діяльності, слід передбачити кошти для компенсації частини відсоткової ставки за кредит чи грошову одноразову виплату.