02.02.2018 | 16:20

Сьогодні в конференц-залі обласного центру зайнятості відбулась прес-конференція керівництва Тернопільського обласного центру зайнятості за результатами діяльності обласної служби зайнятості у 2017 році та визначення пріоритетних завдань на 2018 рік.

«Упродовж 2017 року через службу зайнятості Тернопільщини шукали роботу майже 47 тис. осіб, з них 29,5 тис. мали статус безробітного. За сприяння центрів зайнятості області вдалося працевлаштувати 25918 осіб. Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності дала можливість 33 безробітним відкрити власний бізнес. До участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру залучено 3121 особу, після завершення яких 828 - працевлаштовано на постійні місця праці, - поінформував презставників місцевих та обласних ЗМІ директор обласного центру зайнятості Василь Олещук. - На одне вільне робоче місце в середньому по області претендувало 9 безробітних.

Кількість безробітних на 31 грудня 2017 року, у порівнянні з початком минулого року, скоротилась на 14,6% та становила 9213 осіб. Серед них: половина - жінки, 36,2% - молодь віком до 35 років, 44,7% - робітники, 39,6% - службовці, 47,2% – з вищою освітою.

Завдяки активній співпраці служби зайнятості Тернопільщини з роботодавцями місцеві центри зайнятості минулоріч пропонували 38,6 тис. вільних робочих місць або на 8,3% більше у порівнянні із 2016 роком. Серед поданих у службу зайнятості вільних робочих місць 3,8% - із заробітною платою вищою від середньої по області, 53,3% - з мінімальною зарплатою. Також у базі даних служби зайнятості містилась інформація про 7521 пропозицію роботи, отриману з інших джерел.

На 31 грудня 2017-го актуальними були 1040 вакансій, половина з них - для робітників.

Директор ОЦЗ повідомив, що найбільший попит в області мали: менеджери, бухгалтери, сестри медичні, інженери різних спеціальностей, касири, серед працівників робітничих професій - продавці, водії автотранспортних засобів, монтери колії, оператори котельні, охоронники, кухарі, офіціанти, працівники будівельних професій, електрогазозварники, електромонтери, швачки, трактористи, а також вакансії, які не потребують спеціальної підготовки – підсобні робітники, вантажники, прибиральники.

«Минулоріч 4109 безробітних проходили професійне навчання або підвищували свою кваліфікацію за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Завершили профпідготовку 3946 осіб, з них 3861 вже працюють. За виданими у центрах зайнятості області ваучерами у 2017-му навчалася 51 особа», - додала заступник начальника відділу організації профорієнтації ОЦЗ Наталія Брич.

Начальник відділу профорієнтації ОЦЗ Тетяна Білінська розповіла про профорієнтаційну роботу служби, зокрема про платформу з профорієнтації та розвитку кар’єри – офіційний інтернет-портал Державної служби зайнятості України, де користувачу надається можливість безкоштовно дистанційно отримати послуги з профорієнтації без відвідування центру зайнятості. Тестування доступне для зареєстрованих користувачів та передбачає визначення soft-skills (непрофесійних базових соціальних навичок – комунікабельність, лідерство, вміння працювати в команді, критичне мислення, тайм-менеджмент, стресостійкість та ін.)

«Профілювання безробітних здійснюється з метою визначення рівня мотивації до працевлаштування та потенціалу працевлаштування. Це процедура поділу безробітних на окремі профільні групи, залежно від ризику їхнього перебування в стані довготривалого безробіття, який визначається на основі індивідуальних характеристик, досвіду роботи, потенціалу, а також рівня мотивації до працевлаштування. Відтак, пропонуються відповідні програми сприяння зайнятості, рекомендовані для цієї профільної групи та реалізується індивідуальний набір заходів і послуг, - зауважила заступник директора ОЦЗ Олександра Островська. – А основним завданням кейс-менеджменту є надання допомоги безробітним, які відносяться до вразливих на ринку праці груп населення, в процесі їх працевлаштування. Особистий консультант та безробітний спільно розробляють індивідуальний план працевлаштування особи, наприклад: складання резюме та запис відеорезюме, профконсультація, профнавчання; опанування методів самостійного пошуку роботи, участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, започаткування власної справи, організація онлайн-співбесід з роботодавцями тощо».

Фахівці обласної служби зайнятості особливу увагу приділяють наданню адресних соціальних послуг роботодавцям. Це добір працівників з урахування особливостей виробництва, в т. ч. із застосуванням психодіагностичних методик, проведення ярмарків вакансій, спільне забезпечення громадських та інших робіт тимчасового характеру, професійна підготовка кадрів на замовлення працедавців тощо.

При офіційному працевлаштуванні роботодавці мають можливості безкоштовно скористатись послугами служби зайнятості та отримати ще й певні інвестиції в свій розвиток. Так, правом на отримання компенсації витрат у розмірі єдиного соціального внеску у 2017 році скористались 299 роботодавців, які працевлаштували на новостворені робочі місця 396 осіб зі статусом безробітного. 11 роботодавців отримують компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів 12 зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб.

Під час прес-конференції мова йшла про те, що служба зайнятості реорганізується у сучасну сервісну службу, про всеукраїнську «гарячу лінію» 0 800 50 99 66, про функціонування нового Інтернет-ресурсу державної служби зайнятості під назвою «Єдине соціальне середовище зайнятості» (www.dcz.gov.ua), де кожна область має свою регіональну веб-сторінку. На його сторінках реалізовано сервіси з пошуку вакансій та резюме по всій країні, кабінети безробітних та роботодавців, профорієнтація онлайн, з презентації інфографіками статистичних даних про ринок праці та зайнятість. Зайти на сайт можна також з мобільного телефону, відтак бути в курсі новин, дізнатися про послуги служби, отримати поради, записатись на прийом до фахівця, здати звітність, знайти працівника тощо.

Очільник обласної служби зайнятості Василь Олещук зауважив, що в Україні продовжується соціальний проект під лозунгом “Живи та працюй в Україні”, головною метою якого є пожвавлення процесів пошуку роботи та добору працівників на ринку праці країни. Він також окерслив основні пріоритети та завдання служби зайнятості на 2018 рік:

  • завершення реорганізації та перетворення центрів зайнятості в сервісні майданчики з надання широкого спектру послуг
  • вивчення локальних ринків праці
  • удосконалення профорієнтаційної роботи.
  • запровадження профілювання безробітних для попередження ризиків довготривалого безробіття
  • запровадження соціального супроводу за підходом кейс-менеджмент
  • робота в територіальних громадах, надання працівниками центрів зайнятості соціальних послуг.