03.12.2019 | 15:01

Керівні працівники Тернопільського обласного центру зайнятості, департаменту соціального захисту населення ОДА, Союзу організацій інвалідів України, управління Держпраці у Тернопільській області, управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області, підприємств, які мають робочі місця для осіб з інвалідністю, обговорили тему «Працевлаштування осіб з інвалідністюефективна інтеграція у суспільство. Враховуючи можливості, а не обмеження» під час семінару з соціальними партнерами, що відбувся у Тернополі в Будинку праці.

«Третього грудня ми щороку відзначаємо Міжнародний день осіб з інвалідністю. В Україні, як і у світі, велика увага приділяється турботі про осіб з обмеженими фізичними можливостями та забезпеченню їх права на працю, - відкрила зустріч заступник директора Тернопільського обласного центру зайнятості Олександра Островська. - З початку року послугами служби зайнятості Тернопілля скористались більше тисячі осіб з обмеженою працездатністю, третину – працевлаштовано, 1 з них відкрив власну справу, 108 - проходили професійне навчання; півсотні - брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, 1 – підтвердив неформальне професійне навчання за професією кухар».

Вона повідомила, що за цей період роботодавці запропонували особам з інвалідністю більше 300 вакансій.

На 1 листопада 2019-го актуальними були 103 вільних робочих місця для цієї категорії громадян. Для 381 безробітної особи з обмеженими фізичними можливостями продовжується пошук підходящої роботи.

Також, за 10 місяців 2019 року послугами служби зайнятості Тернопільської області скористались 36 демобілізованих учасників АТО, які мають інвалідність. П’ятьом з них вдалося знайти постійну роботу. На 1 листопада 2019-го для 13-ти воїнів з інвалідністю продовжується пошук прийнятних місць праці.

Олександра Островська зауважила, що в місцевих підрозділах служби зайнятості Тернопільщини таким особам сприяють у підборі підходящої роботи відповідно до їх професійних навичок і знань, рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальної програми реабілітації, побажань людини; організовують професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації; залучають до посильної тимчасової зайнятості, навчають техніці пошуку роботи та самопрезентації, сприяють у започаткуванні власної справи.

Інспектор кадрів ТзОВ «Сахара» Мар’яна Смеречук розповіла про співпрацю зі службою зайнятості щодо добору персоналу і повідомила, що в даний час на підприємстві є дві вакансії інженерів для осіб з інвалідністю.

Керівник відділу кадрів Тернопільського ВПУ-4 Галина Кравець зауважила, що в училищі на даний час працюють 12 осіб з інвалідністю і їхньою роботою вони дуже задоволені, адже це старанні, сумлінні працівники.

Ірина Базилевська, директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, основний наголос зробила на виконанні роботодавцями норм законодавства щодо забезпечення роботою згаданої категорії населення. Вона зауважила: «На Тернопільщині є 2058 підприємства з чисельністю працюючих від 8 осіб. Відрадно, що план по квоті на даних ПОУ становив 6343 робочих місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, а було прийнято на роботу 8608 краян цієї категорії».

Про державну підтримку осіб з обмеженими фізичними можливостями; діяльність територіальних центрів надання адмінпослуг в об’єднаних територіальних громадах та організацій, які опікуються особами з інвалідністю вів мову начальник відділу з питань праці та організаційної роботи Тернопільської ОДА Володимир Скалько.

«Аби наблизити соціальні послуги до громадян, в ОТГ області облаштовано 50 робочих місць для представників служби зайнятості, які у визначені дні надають відповідні консультації жителям громад, у тому числі й особам з обмеженою працездатністю. Також фахівці служби зайнятості разом із соціальними партнерами організовують виїзні інформаційно-консультаційні дистанційні майданчики в громадах», - додала Олександра Островська. «Про плідну співпрацю із ОТГ на Тернопільщині говорить те, що на тренінг у Львові 26-28.11.2019, де йшлося про інвестиції з Японії та США для створення робочих місць для осіб з інвалідністю, були запрошені 17 учасників з Тернопільської області із 30 представників інших областей», - додала Ірина Базилевська.

Михайло Костів поінформував про діяльність Тернопільської обласної організації «Союз осіб з інвалідністю України». Він також вів мову про важливість співпраці з ОТГ, обговорення з ними можливості працевлаштування осіб з інвалідністю в органах влади та місцевого самоврядування, місцевих бюджетних організаціях.

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області Ірина Хондогій розповіла про те, хто може скористатися послугами центру, випадки захисту прав працівників з інвалідністю.

З пільгами в оподаткуванні працівників з числа осіб з інвалідністю (8,4% відсотка замість 22%), приватних підприємців з цієї категорії громадян ознайомив присутніх головний державний ревізор-інспектор Державної податкової служби у Тернопільській області Віктор Орнатовський.

«Якщо служба зайнятості – це кар’єрні радники, то Держпраці – трудові радники, які не лише контролюють додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, а й здійснюють ряд превентивних інформаційних заходів, аби попередити порушення трудових прав працівників, у тому числі й осіб з інвалідністю, - зауважив начальник відділу з питань Управління Держпраці у Тернопільській області Ігор Хаварівський.

На особливостях складання індивідуальної програми реабілітації осіб з інвалідністю зупинилась головний лікар-реабілітолог Ольга Бєлова.

«Співпраця наших організацій є дійсно реальною, адже особа з інвалідністю, звернувшись чи до Фонду соціального захисту інвалідів, чи до служби зайнятості, чи в департамент соцзахисту населення ОДА, чи у МСЕК, матиме всестороннє сприяння в адаптації на ринку праці, у суспільстві», - резюмувала зустріч Олександра Островська.