23.03.2016 | 09:18

У конференц-залі Тернопільського обласного центру зайнятості відбувся семінар з соціальними партнерами «Молодь на ринку праці» за участю представників облдержадміністрації, обласного молодіжного центру праці, Національної служби посередництва і примирення в Тернопільській області, центру працевлаштування та зв’язків з випускниками ТНЕУ, організації роботодавців Тернопільської області, ТОВ «Тервікнопласт» (м. Тернопіль), Зборівського коледжу Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя.

«Лише цьогоріч у місцеві центри зайнятості за допомогою у працевлаштуванні звернулося понад 1,4 тисячі осіб віком до 35 років. Всього на обліку в обласній службі зайнятості перебувало 6,7 тисячі молодих людей зі статусом безробітного, що становить майже 40% від загальної чисельності зареєстрованих безробітних на Тернопільщині. Якщо аналізувати за категоріями молоді, то у 2016-му послугами служби зайнятості Тернопілля скористалося 165 випускників професійно-технічних закладів освіти та 808 випускників вишів, - зазначив директор обласного центру зайнятості Петро Химейчук. - Проблема працевлаштування молоді у нашій трудонадлишковій області дуже актуальна. Труднощі тут створюють і дефіцит вільних робочих місць, і брак практичного досвіду й достатніх знань у молодих, і відсутність чіткого взаємозв’язку між ринком освітніх послуг та ринком праці».

Петро Химейчук поінформував присутніх про те, що ще починаючи зі шкільної лави, ми знайомимо юнаків та дівчат зі світом професій, орієнтуємо на вибір тих з них, що користуються попитом у роботодавців, здійснюємо профдіагностичні обстеження з метою визначення нахилів та здібностей дітей, консультуємо з питань вибору майбутнього фаху, організовуємо різномінітні інформаційно-просвітницькі, інтерактивні заходи. Окрім того, надається профорієнтаційна допомога батькам школярів, педагогічним працівникам, шкільним психологам.

«Проте, головна наша турбота – активне сприяння молодим людям в реалізації права на працю, організація професійної орієнтації та професійного навчання молодих безробітних, їх матеріальна підтримка на час пошуку роботи, сприяння у започаткуванні ними підприємницької діяльності, – наголосив очільник обласної служби зайнятості. - Загалом, завдяки заходам активної політики зайнятості, що їх проводить служба зайнятості Тернопільщини, цьогоріч за направленнями місцевих зайнятості працевлаштовано майже 427 осіб віком до 35 років, з них 22 - на нові робочі місця із наданням компенсації роботодавцям у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності отримали 33 молодих краянина.

До участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру залучено понад 100 осіб. 353 молодих безробітних проходили професійне навчання або підвищували кваліфікацію за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Завершили навчання 159 осіб, з них майже усі вже працевлаштовані».

Про роботу зі старшокласниками та студентами щодо підготовки до майбутнього трудового життя говорила директор Тернопільського обласного молодіжного центру праці Ірина Нестюк. «Щомісяця до нас звертаються 80-100 молодих людей. Ми допомагаємо їм знайти тимчасову роботу чи вторинну зайнятість (промоутерство, кур’єрські послуги тощо); проводимо тренінги, інтерактивні вправи, рольові ігри з техніки пошуку роботи; організовуємо заходи за участю потенційних роботодавців, проекти, у тому числі й волонтерські, де молодь має можливість набути необхідний професійний досвід, - зазначила Ірина. – У нас діють навчальні програми у сфері комп’ютерних технологій. Ефективними є й обміни молоддю в межах України та Польщі, адже різні люди мають й різні професійні бачення, можливості та цілі.

До речі, третині з тих, хто звернувся до нас

з метою сприяння у працевлаштуванні, ми допомогли знайти тимчасову роботу».

Про те, як відслідковує трудові долі своїх випускників розповів директор центру працевлаштування та зв’язків з випускниками Тернопільського національного економічного університету Зіновій Кривий. Він зауважив, що зараз у центрі діє понад 600 угод з підприємствами України щодо подальшої роботи університетських вихованців. Разом з Тернопільським міськрайонним центром зайнятості, молодіжним центром праці проводяться Дні кар’єри, ярмарки вакансій, тренінги тощо. Є напрацювання зі страховими кампаніями, казначействами, банками, митною службою, де більша частина їхніх спеціалістів – випускники ТНЕУ. До слова, наша випускниця Тетяна Слюз очолює державну казначейську службу України. Минулоріч за державною формою навчання університет закінчили 704 особи. На сьогодні з них більше 40% – працевлаштовано.

«У товаристві «Тервікнопласт» працює більше 200 осіб. Середній вік наших працівників 35-40 років. Підприємство максимально сприяє молодим людям, які хочуть працювати, організовуючи стажування і навчання на виробництві, даємо гуртожиток іногороднім, маємо соціальний пакет молодим сім’ям та сім’ям з дітьми. Беремо на роботу й студентів, пропонуємо сезонну й тимчасову працю, вторинну зайнятість, - підкреслила інспектор з кадрів ТОВ «Тервікнопласт» Неля Качановська. – Щодо комплектування підприємства персоналом активно співпрацюємо з Тернопільським міськрайонним центром зайнятості. Так, минулоріч завдяки цій взаємодії було працевлаштовано 46 краян (з них 29 – молодь до 35 років), а цього року – вже 4 особи (3 молодих людей) отримали постійну

роботу».

Питання вирішення колективних трудових спорів з найманими працівниками висвітлила начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Тернопільській області Наталія Шершньова. Вона зазначила, що за сприянням відділення НСПП у ході проведення примирних процедур в 2015 році вирішено 6 колективних трудових спорів та виконано 34 вимоги працівників. Під час розгляду трудових конфліктів роботодавцями надається пріоритет залишення на роботі спеціалістів віком до 35 років.

Заступник директора з навчально-виробничої роботи Зборівського коледжу

Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя Ігор Баліцький поінформував про те, що навчальний заклад здійснює підготовку як кваліфікованих робітників, так і молодших спеціалістів, забезпечує і теоретичний, і практичний курси підготовки. «Молодь обирає різні професії, більшість охоче навчаються, проте зараз є суттєва проблема у мотивації до роботи і найбільший вплив на це мають низький рівень зарплати, тіньова зайнятість, сьгоднішній стан економіки. Той же робітник за кордоном отримує у рази більшу легальну оплату, має гідні умови праці і належний соціальний захист».

В обговоренні проблем молоді на ринку праці взяв участь і виконавчий директор організації роботодавців Тернопільської області Валерій Смирнов, проаналізувавши як суб’єктивні, так і об’єктивні фактори впливу на зайнятість цієї категорії осіб.

На завершення заходу директор ОЦЗ Петро Химейчук зауважив: «Безробіття – дзеркальне відображення стану економіки, відтак кардинальні зміни на ринку праці для молоді стануть реальністю за умови зростання виробництва, суттєвого збільшення кількості і якості робочих місць, досягнення балансу ринку освітніх послуг та ринку праці.

Обласна служба зайнятості і надалі буде вдосконалювати надання соціальних послуг, тісно контактуватимемо з соціальними партнерами, аби спільно шукати шляхи вирішення проблем зайнятості молоді».