23.11.2016 | 16:53

У конференц-залі Будинку праці в м. Тернопіль відбулось засідання круглого столу на тему «Актуальні проблеми внутрішньо переміщених осіб та шляхи їх подолання. Співпраця заради спільної мети», модераторами якого виступили директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області Ірина Хондогій та директор Тернопільського обласного центру зайнятості Петро Химейчук.

У роботі круглого столу взяли участь керівні працівники Тернопільського обласного центру зайнятості, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області, Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб у Тернопільській області, представники Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області та громадських організацій.

Відкрив захід директор ОЦЗ Петро Химейчук. Він розповів про стан ринку праці Тернопільщини та надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам.

«З початку 2016 року послугами центрів зайнятості Тернопільщини скористались майже 40,3 тис. осіб, з них 27,6 тис. надано статус безробітного, поінформував присутніх очільник обласної служби зайнятості. - За сприяння служби зайнятості працевлаштовані 20,6 тис. осіб. При відсутності постійного місця праці залучаємо безробітних до тимчасової

зайнятості. З початку року на тимчасових роботах працювали 3160 безробітних. На замовлення роботодавців і для підвищення конкурентоздатності на ринку праці організовуємо професійне навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації безробітних на базі навчальних закладів, центрів професійно-технічної освіти ДСЗУ і безпосередньо в роботодавців. З початку року профпідготовку проходили понад 3700 безробітних. Рівень працевлаштування після закінчення навчання склав 96%.

Аби посприяти людям у якнайшвидшому пошуку роботи, центри зайнятості області запроваджують нові сучасні технології: відеорезюме, он-лайн співбесіди, комунікацію з безробітними через соціальні мережі. Розширюється також співпраця з роботодавцями щодо підбору їм необхідних кадрів з елементами рекрутингу, з використанням психодіагностичних методик, можливостей Інтернет ресурсів».

Петро Химейчук зауважив, що з березня 2014 року до центрів зайнятості почала звертатися нова категорія шукачів роботи - особи, які прибули з тимчасово окупованої території України та зони проведення АТО. Для ефективного вирішення питання їх працевлаштування у всіх базових центрах зайнятості створені мобільні групи у складі представників громадських організацій та місцевих органів влади; працівники базових центрів зайнятості пройшли відповідне навчання, у т.ч. щодо застосування прийомів та методів надання екстреної психологічної допомоги в екстремальних ситуаціях; керівники центрів зайнятості провели ряд заходів з соціальними партнерами з метою узгодження дій та надання допомоги вимушеним переселенцям у пошуку роботи.

Загалом послугами обласної служби зайнятості з березня 2014 року скористались 572 внутрішньо переміщені особи.

Найбільше зусиль було спрямовано на активну взаємодію з роботодавцями щодо працевлаштування кожного конкретного безробітного з числа вимушених переселенців. Керівники БЦЗ особисто спілкувалися з більшістю роботодавців, які надавали місця праці переселенцям.

Відтак, вдалось працевлаштувати майже кожного другого переселенця (247). З них 14 осіб працевлаштовані за умови надання компенсації роботодавцям коштів, витрачених на оплату праці (до 6 місяців). На тимчасових роботах працювали 47 осіб. Професійне навчання за направленням служби зайнятості проходили 39 переселенців. У даний час в центрах зайнятості Тернопільщини зареєстровані 26 безробітних переселенців, для яких продовжується пошук роботи.

«Нині служба зайнятості перебуває у стані реформування. Очікується передача ряду адміністративних функцій з базового на обласний рівень, що дозволить фахівцям місцевих центрів зайнятості більше уваги приділити обслуговуванню шукачів роботи та роботодавців. Місцеві центри зайнятості втратять статус юридичних осіб та будуть перетворені у філії і відділення.

Проте основним її завданням, як і раніше, залишається допомога роботодавцям в укомплектуванні вакансій, а людям - в пошуку роботи. Послуги служби зайнятості для населення і роботодавців є безкоштовними», - додав Петро Химейчук.

Про етапи становлення та розвитку системи безоплатної правової допомоги йшла мова у виступі директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової

допомоги у Тернопільській області Ірини Хондогій.

Із завданнями місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) і бюро правової допомоги та механізмом надання безоплатної вторинної правової допомоги присутніх ознайомив директор Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Гордєєв. Він також зупинився на особливостях безоплатної вторинної правової допомоги для внутрішньо переміщених осіб та інших соціально вразливих категорій населення.

Цікавою була й інформація начальника відділу якості надання правової допомоги та підвищення кваліфікації адвокатів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області Віталія Сольського про успішну практику: адвокат допомогла відновити у суді право внутрішньо переміщеної особи на виплату адресної грошової допомоги.

Представник Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Марія Музика поінформувала про гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб щодо державної реєстрації.

Про проблеми адаптації внутрішньо переміщених осіб говорила радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб у Тернопільській області Ірина Жигунова.

Під час обговорення піднятих питань член громадської організації «Гельсінська ініціатива – XXI» Ольга Кушнерик висвітлила правозахисну діяльність на Тернопільщині громадської організації, яку вона представляє, актуальні питання звернень внутрішньо

переміщених осіб, а голова правління ТМЖК «Відродження нації» Галина Кравець розповіла про те, як жіночий клуб допомагає переселенцям у вирішенні їх проблем.

Модератори заходу підбили підсумки роботи круглого столу та погодили план спільних дій щодо взаємодії Тернопільської обласної служби зайнятості та Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області.

До речі, у листопаді 2016 року на всеукраїнському рівні між Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) та Координаційним центром з надання правової допомоги підписаний Меморандум про співпрацю. Відповідно до цього Меморандуму обласна служба зайнятості готова співпрацювати на обласному і базовому рівнях з центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Спільні кроки, взаємодія між зацікавленими сторонами – службою зайнятості, роботодавцями, органами влади, громадськими та волонтерськими організаціями – дадуть можливість позитивно вирішувати проблемні питання вимушених переселенців.