21.12.2018 | 13:08

Витоки служби зайнятості на Тернопільщині сягають кінця ХIХ століття. Уже тоді в адміністративних центрах краю діяли біржі праці та інші посередницькі структури з працевлаштування, пункти вербування робочої сили за рубіж, що створювались за розпорядженням Державного міністерства праці Австро-Угорщини № 2306 від 28.02.1863 року.

У різний час функціонували державне управління посередництва праці, бюро трудового фонду, бюро надання праці, відділи праці та соціальної опіки тощо. У Тернополі біржу праці було сформовано у 80-х роках ХIХ століття. Вона реєструвала шукачів місць праці, організовувала сезонні та громадські роботи, надавала їм статус безробітного та виплачувала грошову допомогу чи позбавляла її тих безробітних, які несвоєчасно відвідували біржу, відмовлялись від запропонованої постійної або тимчасової праці тощо.

У другому за величиною місті Тернопільщини - Чорткові - біржа праці була створена в 1873 році при міському магістраті. Після 1921 року, за часів панування в нашому краї Польщі, подібні структури діяли в Бережанах, Борщові, Підгайцях та інших повітових містах. Біржі праці у нашому краї існували до часу, коли Західна Україна увійшла до складу Української РСР (1939 р.)…

21 грудня 1990 року Рада Міністрів УРСР прийняла постанову “Про створення державної служби зайнятості в Українській РСР”. Її невід’ємною складовою є Тернопільська обласна служба зайнятості, яка була утворена рішенням виконкому обласної Ради народних депутатів від 15 січня 1991 р. № 6. У березні 1991 р. було прийнято закон «Про зайнятість населення», що визначив правові, економічні та організаційні засади забезпечення зайнятості населення та діяльності державної служби зайнятості.

Ось уже впродовж 28 років служба зайнятості на безоплатній основі допомагає людям реалізувати своє право на працю, сприяє роботодавцям у підборі кадрів, виконуючи функції посередника на ринку праці. Вона пройшла ряд важливих етапів, постійно модернізується, розвивається, вдосконалюється, оперативно та ефективно реагуючи на виклики часу.

Налагоджено активне соціальне партнерство на ринку праці; створено сучасні системи профорієнтації, підготовки та добору кадрів; розроблено і впроваджено новітні інформаційні технології. Відбулася трансформація захисту від безробіття в систему соціального страхування на випадок безробіття. Всі підрозділи служби зайнятості працюють за єдиною схемою надання послуг. Було створено уніфіковану оперативну базу вакансій та шукачів роботи за професійним складом, яка є доступною для кожного жителя України.

Зараз клієнти мають право звернутися до будь-якого місцевого підрозділу служби зайнятості та отримати всі передбачені законодавством соціальні послуги. На Інтернет-ресурсі державної служби зайнятості кожен може скористатися новітніми мобільними сервісами «електронна черга», електронний кабінет безробітного чи роботодавця, діє профорієнтаційна платформа «Моя професія: консультаційна мережа», які доступні навіть з мобільного телефону. Також впроваджуються новітні методи роботи з клієнтами: відеорезюме, відеовакансії, комунікації через Інтернет та соціальні мережі.

З метою створення сучасної сервісної служби у 2018 році відбулось реформування обласної служби зайнятості: всі районні центри зайнятості втратили статус юридичної особи і перетворені у районні філії Тернопільського обласного центру зайнятості, лише Тернопільський міськрайонний центр зайнятості залишився юридичною особою.

Здійснено передачу ряду господарських та адміністративних функцій базових центрів зайнятості на обласний рівень, відбулись зміни структури районних філій, пройшло переміщення та перенавчання працівників, було розроблено чіткі алгоритми взаємодії філій та обласного центру зайнятості, почали діяти відділи або сектори рекрутингу.

Вперше цьогоріч розпочалось надання населенню послуги з підтвердження неформального професійного навчання. Нею вже скористалися 12 краян, підтвердивши кваліфікацію за професією кухар.

Загалом, за 28 років послугами Тернопільської обласної служби зайнятості скористалося майже 1,8 мільйона громадян. 112 тисяч безробітних пройшли профнавчання. Вдалося працевлаштувати більше 575 тисяч незайнятих громадян. До робіт тимчасового характеру було залучено 120 тисяч осіб.

На Тернопільщині на сьогодні є позитивна тенденція щодо збільшення кількості наявних вакансій. Так, у січні-листопаді 2018 року роботодавці запропонували більше 40 тисяч вільних робочих місць. А це на 8% більше у порівнянні із цим же періодом 2017 року. На 1 грудня 2018-го актуальними були майже дві з половиною тисячі вакансій.

За одинадцять місяців 2018-го службою зайнятості працевлаштовано більше 26 тис. осіб, у тому числі 453 краянина - з компенсацією роботодавцям витрат єдиного соціального внеску. Одноразова допомога по безробіттю для організації підприємницької діяльності дала можливість 31 безробітному відкрити власний бізнес.

На особливому контролі у нас й обслуговування переселенців та демобілізованих учасників АТО. Так, за сприянням у працевлаштуванні в місцеві центри зайнятості лише цього року звернулися 796 колишніх воїнів, 168 - забезпечено роботою. На 1 грудня 2018-го продовжуємо пошук місць праці для 256 безробітних з числа учасників АТО.

Новим соціальним партнером служби нині є об’єднані територіальні громади. З ними співпрацюємо, організовуючи громадські та тимчасові роботи; виїзні консультаційні майданчики, семінари для роботодавців. У сільрадах створені віддалені робочі місця для фахівців служби зайнятості, де у визначені дні вони надають ряд соціальних послуг жителям сіл.

Зміни в діяльності служби продовжуються. З 1 січня 2019 року вступає в чинність новий Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу; запроваджується надання послуг кар’єрними радниками.

Як і раніше, основне завдання служби зайнятості: аби кожен українець працездатного віку мав достойну роботу із гідною зарплатою, а роботодавець – потрібних йому працівників.

Для цього у розпорядженні служби є чимало ефективних засобів, але основне її надбання – це висококваліфіковані, досвідчені фахівці, завжди готові прийти на допомогу людині, яка шукає місце праці, роботодавцеві, який має потребу в кадрах, молоді, яка визначається із вибором майбутньої професії, вести конструктивний діалог із соціальними партнерами.

Сьогодні хочу висловити щиру вдячність нашим ветеранам, які створювали службу зайнятості Тернопільщини, брали активну участь у її становленні, колегам, які працюють зараз.

Нехай Вам щастить на мир, добро, злагоду, добре здоров’я, а Ваша професійна компетентність і сумління приносить нашим краянам роботу, державі – міць, економіці Тернопілля – стабільний розвиток.

Василь Олещук,

директор Тернопільського обласного центру зайнятості