2 роки виповнилося програмі «єРобота» у червні цього року. За цей час завдяки гранту від держави на Тернопільщині створили майже півтори тисячі нових робочих місцьНаразі програма продовжує працювати і навіть розширюватися. Скористалася нею і тернополянка Ольга Биндас. Що саме пропонують підприємцям або тим, хто тільки планує відкрити власну справу — читайте у матеріалі «20 хвилин».
В’язані сумочки, ароматні свічки, блокноти, прикраси, мед, цукерки – це лише незначна частина товарів ручної роботи, які представили у крамниці «Oh, my craft!» в день відкриття. Проєкт реалізували у Тернополі за підтримки державних грантів.
— Це соціальне підприємництво. Тобто тут майстри-рукодільники виставляють свої товари, багато є з ВПО, чи люди з інвалідністю, жінки, які втратили годувальника. Ми наразі це будемо розвивати. Напрямок такий, щоб підтримувати крафтярів. Ставати сильними і показувати світу, які на Тернопільщині є талановиті майстри, — розповідає співзасновниця крамниці Ольга Биндас.
Ідею створити простір, де б об’єдналися місцеві рукодільники, Оля Биндас виношувала близько 12 років. Адже і сама є майстринею виготовлення валяних іграшок і за цей час познайомилася із багатьма іншими фахівцями. Тепер вони можуть реалізовувати свої вироби у її крамниці.
— Ми беремо під реалізацію товари, майстри кажуть нам свою ціну і ми обумовлюємо певну знижку. За рахунок цієї знижки ми, по суті, і живемо. Тут не є якийсь великий заробіток, але за рахунок того, що товари дуже якісні, а ми хочемо, щоб це продавалося на всю Україну, тому якраз за рахунок кількості, щоб активувати гарно продажі, хочемо розвиватися, — пояснює Ольга.
Окрім фізичної крамниці також доступний інтернет-магазин із крафтовими товарами. На реалізацію проєкту, як офлайн, так і онлайн-магазину, реклами та іншого, Ольга Биндас отримала 250 тисяч грн гранту програми «єРобота» від центру зайнятості. Головна умова – найняти на роботу офіційно двох працівників.
Мінігранти від «єРобота»
«єРобота» — це програма Міністерства економіки спільно із Державним центром зайнятості. Наразі жителі Тернопільщини, які мають власний бізнес або тільки планують його відкрити, можуть отримати мікрогранти на три суми — це 75 тисяч гривень, 150 і 250 тисяч грн.
— Як податися? Потрібно мати ідею, її перекласти на папір – заповнити бізнес-план, в додатку «Дія» можна скачати шаблон, написати свої розрахунки, подати через «Дію». Потім він проходить перевірку банком. Якщо все добре, тоді цей бізнес-план потрапляє до нас, наші фахівці його перевіряють і назначають людині співбесіду через Zoom. Вона захищає свій бізнес-план (що хоче зробити, на що потратити кошти). Коли все добре, наші фахівці підтверджують цей бізнес-план і направляють на Державну службу зайнятості у Київ. Там також є комісія, яка перевіряє всі аспекти і тоді приймає останнє рішення – видати або не видати мікрогрант, — пояснює процедуру директор Тернопільського обласного центру зайнятості Микола Городецький.
Одне із головних завдань програми «єРобота» — створення нових робочих місць. Тому люди, які отримують мікрогранти, мають найняти на роботу 1-2 працівників, або стати самозайнятими особами і сплачувати податки.
Які мікрогранти доступні
75 тисяч грн — для людей, які не є підприємцями, хочуть розпочати власну справу і стати самозайнятою особою, але при цьому не будуть створювати робочі місця.
150 тисяч грн — за умови створення одного робочого місця.
250 тисяч грн — за умови створення двох робочих місць.
Мікрогранти не оподатковуються, натомість державі повертаються ці кошти впродовж трьох років через сплачені податки за одного або двох працівників, чи з ФОПа.
Програма «єРобота» працює вже два роки і за цей час на Тернопільщині нею скористалися:
2022 рік — 144 переможці;
2023 рік — 354 переможці;
2024 рік (І півріччя) — 178 переможців.
Таким чином для розвитку малого і середнього бізнесу в Тернопільській області залучили майже 160 мільйонів гривень. У межах програми підприємці створили понад 1400 робочих місць. Податків і зборів сплатили на 70 мільйонів гривень, зазначив Микола Городецький. При цьому 110 людей започаткували власну справу не будучи до цього підприємцями.
Зазначимо, на базі центрів професійно-технічної освіти через центр зайнятості охочих безкоштовно навчають бізнес-плануванню та написанню мікрогрантів.
Учасники бойових дій можуть брати участь програмі мікрогрантів, але для них доступні кращі умови.
Гранти для ветеранів та другого з подружжя
Для захисників та захисниць держава надає грант від 250 тис. до 1 млн грн.
250 тис. грн — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення одного робочого місця;
500 тис. грн — для члена сім’ї учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення двох робочих місць;
До 1 млн грн — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, які зареєстровані як ФОП не менше ніж 3 роки, за умови створення чотирьох робочих місць, мінімум 2 з яких займуть ветерани або особи з інвалідністю внаслідок війни.
Важлива умова! Гранти від 500 тис. до 1 млн грн надають за умови співфінансування: отримувач має вкласти 30% власних коштів, 70% надасть держава.
— Є гарний момент. Нещодавно наша Тернопільська обласна військова адміністрації, а саме департамент економіки, за що ми їм дякуємо, зробили таку допомогу, що вони компенсовують до 100 тисяч грн власного внеску, тобто з тих 30%, — наголошує Микола Городецький.
Що до решти, все те саме — сума гранту повертається в бюджет протягом трьох років через сплату податків.
— На сьогодні ми видали учасника бойових дій майже 16 мільйонів гривень, буде створено 72 нових робочих місця. 19 учасників бойових дій отримали гранти, 6 з них започаткували з нуля власну справу. 15 дружин учасників бойових дій отримали гранти, двоє з них започаткували з нуля власну справу, — підсумовує директор обласного центру зайнятості.
Але отримати підтримку від держави можна не лише у вигляді грантів, додають у центрі зайнятості. Все працює у комплексі. Людям, які отримали кошти на власну справу, можуть допомогти підібрати працівників чи навчити їх. Передбачена також виплата компенсації за працевлаштування різних категорій громадян і не тільки.
Компенсація за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Працедавці Тернопільщини можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для працівника із І або ІІ групою інвалідності.
До 71 тисячі грн — компенсація за створення робочого місця для людини з 2-ю групою інвалідності.
До 106,5 тисяч грн — компенсація за створення робочого місця для людини з 1-ю групою інвалідності.
— Він (працедавець – прим. авт.) може облаштувати робоче місце по потребах людини з МСЕКу по нозології: спеціальний стілець, стіл, спеціальні меблі, комп’ютерна техніка, поручні, в санвузлі необхідне. Тобто все для того, щоб людина з інвалідністю почувала себе комфортно на робочому місці, — додає Микола Городецький.
Наразі четверо підприємців в Тернопільській області отримали компенсацію за облаштоване робоче місце для працівника з інвалідністю.
Підтримка підприємців у Дія.Бізнес
Гранти — це те, що зараз активно шукають представники бізнесу у Тернополі. Але цікавить підприємців також розвиток власної справи в цілому: пошук нових клієнтів, вихід на нові ринки. Чимало запитів, зокрема, від жінок, які хочуть створювати власну справу, розповідає, керівниця центру Дія.Бізнес у Тернополі Ксенія Качурівська.
— У нас є велика кількість програм, і у наших партнерів є програми, де підприємці проходять повний курс і отримують необхідні компетенції та знання по веденню підприємницької діяльності. Починаючи від того, як сформувати свою ціннісну пропозицію, фінансові блоки, блоки продажів, роботи з клієнтами, маркетингу та іншого, — розповідає Ксенія Качурівська.
Значна частина підприємців зараз працює над створенням власних унікальних продуктів і сервісів.
— Це і маркетинг, і позиціонування бізнесу, сервіси для клієнтів, для прикладу, упакування сторінок у соціальних мережах, налаштування таргетованої реклами, допомога з просуванням на міжнародних майданчиках, просування на Etsy і так далі. Основний акцент зараз саме на сервісному бізнесі. Велика кількість людей намагається побудувати консультаційний бізнес, інформаційний бізнес. Коли вони мають певні компетенції і в цілому хочуть розвивати себе в сфері консалтингу з цих компетенцій, — пояснює керівниця центру Дія.Бізнес у Тернополі.
70% послуг Центру є безкоштовними, серед них первинні консультації та акселераційні програми для сприяння підприємництву. Якщо у представників бізнесу є індивідуальні запити, за такі послуги доведеться заплатити.
Джерело - "20 хвилин"