«Одним із напрямків роботи державної служби зайнятості є сприяння у розвитку підприємницької діяльності. ДСЗ, зокрема, супроводжує реалізацію урядового проєкту єРобота за напрямками "Власна справа" і "Грант для ветеранів та їх подружжя" на створення або розвиток власного бізнесу. Основна вимога їх надання – створення нових робочих місць", - зазначив директор Тернопільського обласного центру зайнятості Микола Городецький під час семінару з соціальними партнерами з питань підприємництва, який відбувся у Тернополі в Будинку праці.
Заступник директора Тернопільського обласного центру зайнятості Михайло Жмурко зазначив, що завдяки реалізації на Тернопільщині майже 300 проєктів учасників програми мікрогрантів «Власна справа» створено понад 600 нових робочих місць; став можливим розвиток бізнесів у сферах торгівлі, медичних та соціальних послуг, виробництва, фермерства, садівництва, квітникарства, харчування, освіти та інших напрямків. Загалом грантоотримувачам буде виплачено понад 100 млн грн грантових коштів.
Завдяки мікрогрантам (від липня 2022 року) 76 фізичних осіб (з них 11 - колишні безробітні) відкрили власну справу; 309 діючих підприємців та 44 юридичні особи розвивають свій бізнес та вже прийняли на роботу майже пів тисячі краян, у тому числі 30 переселенців. Серед переможців грантової програми є переселенці та релоковані підприємства.
Понад 35 млн грн грантових коштів вже повернуто до державного та місцевих бюджетів у вигляді обов’язкових податків та зборів, у тому числі 11,5 млн грн єдиного соціального внеску.
«Також, у Тернопільській області 9 учасників бойових дій чи членів сімей УБД вже скористалися програмою "Грант для ветеранів та їх подружжя"(до 1 млн грн). Вони створять 18 робочих місць, у т.ч. для учасників бойових дій», - додав Михайло Жмурко.
Про державну програму «Рука допомоги», учасниками якої є непрацюючі малозабезпечені працездатні особи, які отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям і зареєстровані як безробітні розповіла начальник відділу активних програм зайнятості управління реалізації політики зайнятості Тернопільського ОЦЗ Наталія Брич. Вони можуть оформити на трирічний термін одноразову безвідсоткову поворотну допомогу для організації підприємницької діяльності. Максимальна сума допомоги складає 100,5 тисячі гривень (до 15 мінімальних зарплат на початок 2023 року).
Безробітним, які мають намір зайнятися підприємництвом, пропонується:
- навчання за професіями, за якими можна започаткувати власну справу, наприклад, кравець, перукар, візажист, манікюрник, кондитер, коваль та ін.
- - участь у семінарах, тренінгах з питань підприємництва;
- в режимі онлайн за напрямком «Розпочни свій бізнес: практичні аспекти діяльності» у Рівненському ЦПТО (2 тижні).
У 2023 році 40 зареєстрованих безробітних відкрили підприємницьку діяльність.
«Для приватних підприємців, які потребують додаткових роз’яснень з питань юридичної чи банківської сфери, податкового, трудового законодавства служба зайнятості організовує надання консультацій компетентними представниками відповідних установ. З початку року 307 клієнтів отримали такі консультації, - поінформувала Наталія Брич. - Підприємці-роботодавці, які створюють робочі місця та працевлаштовують на них різні категорії населення, можуть отримати в службі зайнятості ряд компенсацій.
Вони можуть скористатися й можливістю, аби їх працівники, які, володіють практичним досвідом та знаннями, але не мають документа про підтвердження кваліфікації - підтвердили результати неформального професійного навчання (за професією кухар), або ж отримали ваучер на навчання.
Про можливості розширення бізнесу завдяки отриманим мікрогрантам, плани на майбутнє, співпрацю зі службою зайнятості щодо добору персоналу говорили під час заходу грантоотримувачі Андрій Обратенко, Іванна Бойко, Олена Черкаська.
Із видами грантів, хто і на що може їх отримати, розповіли представники Ощадбанку, Тернопільської обласної військової адміністрації, Тернопільської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, благодійного фонду «Посмішка».
Представник ГУ ДПС у Тернопільській області Віктор Орнатовський зупинився на питаннях оподаткування грантоотримувачів та найманих працівників, які були працевлаштовані у межах грантових програм.
Свої думки щодо сприяння підприємницькій діяльності на Тернопільщині висловили голова організації «Інститут сталого регіонального розвитку» Володимир Василевський та власник ПМП «Модуль», заступник голови правління Ліги підприємців «Українська справа» Ігор Парій.