«Цьогоріч через службу зайнятості Тернопільщини шукали роботу 232 учасника бойових дій (УБД), з них 229 – отримали статус безробітного, у т. ч. 27 осіб з інвалідністю; 41-му вдалося знайти прийнятні місця праці переважно у переробній промисловості та сільському господарстві. За направленнями служби зайнятості 5 УБД проходили профнавчання; 3 - мали тимчасову роботу. 4 особи з числа УБД отримали ваучери на оплату навчання (за професією тракторист, та за напрямками «Автомобільний транспорт» та «Будівництво і цивільна інженерія»).
Зараз 96 учасників бойових дій зі статусом безробітного продовжують пошук роботи (з них 12 – мають інвалідність). Більшість - колишні працівники торгівлі та сфери послуг, керівники і службовці, робітники з обслуговування та експлуатації машин і устаткування», - зазначив в.о. директора Тернопільського обласного центру зайнятості Михайло Жмурко під час робочого семінару з соціальними партнерами на тему «Сприяння зайнятості та надання соціальних послуг учасникам бойових дій», що відбувся в м. Тернополі у Будинку праці.
Мова йшла про сервіси та програми служби зайнятості для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни:
- гранти на створення або розвиток власної справи https://is.gd/jxqZ7j ;
- ваучери на навчання за однією із 124 професій https://voucher.dcz.gov.ua/
- безкоштовне навчання новій професії/освітній програмі в закладах освіти служби зайнятості https://edveteran.dcz.gov.ua/
- підтвердження неформального навчання https://is.gd/BggdGQ
- компенсації витрат роботодавцям за працевлаштування ветеранів https://is.gd/py6dgg
«Роботодавці, які працевлаштували УБД, можуть отримати компенсації на оплату їх праці від державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Розмір компенсації - 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (6700 грн). Тривалість виплати - кожен непарний місяць з дня працевлаштування, 6 місяців протягом 1 року. 2-м роботодавцям вже надано компенсацію на оплату праці за працевлаштування УБД», - повідомила начальник відділу Тернопільського ОЦЗ Наталія Брич.
Якими послугами, пільгами, можливостями можуть скористатися учасники бойових дій та їх сім’ї розповіли начальник відділу у справах ветеранів департаменту соціального захисту населення ОДА Лілія Рибак, начальник управління соціальної політики Тернопільської міської ради Віталій Хоркавий, директор Західного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Хондогій, директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ірина Базилевська, начальник відділення національної служби посередництва та примирення в Тернопільській області Наталія Шершньова.
Про свою роботу, послуги з фізичної та психологічної реабілітації, плани на майбутнє щодо різних видів допомоги учасникам бойових дій розповіли голова правління ГО «Десантно-козацький рій» Володимир Мосейко; підполковник, начальник відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг – заступник начальника сектору соціальних виплат Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Петро Омелян. Він також спрезентував «Пам’ятку учаснику війни»; заступник начальника відділу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Мирослава Шевчук; адміністратор ГО «Тернопільська обласна ветеранська спілка добровольців, учасників бойових дій та інвалідів війни», простору «Дім ветерана» Вероніка Дзембуляк; засновник Благодійного фонду «Атена» Іван Слебедюк, координатор Тернопільської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Оксана Теслюк.
У яких послугах мають потребу УБД розповіли представники Тернопільської обласної профспілки учасників бойових дій та військовослужбовців Володимир Гач та юрист цієї профспілки Вадим Коваль.
За результатами заходу буде підготовлено узагальнений довідник послуг УБД.