29.09.2023 | 12:09

«Через війну з росією багатьом українцям довелось покинути свої домівки і переїхати в більш спокійні регіони. Щоб вони якнайшвидше адаптувались та інтегрувались у життя на новому місці, служба зайнятості Тернопільщини разом із соціальними партнерами надавали і надають їм максимальну допомогу. Цьогоріч через обласну службу зайнятості шукали роботу 908 внутрішньо переміщених осіб, з них 780 отримали статус безробітного. Кожного четвертого переселенця вдалося працевлаштувати; 28 - проходили профнавчання; 33 - брали участь у суспільно корисних роботах в «Армії відновлення». 22 особи з числа ВПО отримали ваучери на оплату професійного навчання.

На сьогодні 124 внутрішньо переміщені особи зі статусом безробітного шукають місця праці, з них 90% - жінки, 59% - з вищою освітою, більшість мають досвід роботи у сферах торгівлі та послуг, професіоналів», - повідомив директор обласного центру зайнятості Василь Олещук під час семінару у форматі круглого столу на тему "Сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб", що відбувся у Тернопільському ОЦЗ за участі представників ОВА, міськради, благодійних фондів "Посмішка.юа", "Рокада", "Карітас",  ГО "ТМЖК "Відродження нації", ТОТ Червоного Хреста України; роботодавців, які працевлаштували переселенців та роботодавців-ВПО, які отримали мікрогранти і працевлаштували переселенців та ін.

Заступник начальника управління ОЦЗ Валентина Нікуліна розповіла про компенсації роботодавцям за працевлаштування ВПО та зауважила, що цьогоріч 116 підприємствам уже відшкодовано 1,8 млн грн на оплату праці 165-ти працевлаштованих переселенців.

«Служба зайнятості Тернопільщини активно співпрацює із 43-ма релокованими підприємствами. За сприяння СЗ до них працевлаштовано 88 осіб, з них 17 ВПО. Також у 2023 р. 6 переселенців отримали мікрогранти за програмою єРобота. «Власна справа» на загальну суму 1,5 млн грн. Вони створили 16 робочих місць», - додала заступник директора ОЦЗ Олександра Островська

Цей захід був гарною нагодою дізнатися про максимум послуг для ВПО, різні види допомоги, фінансової підтримки, у т.ч. й підприємництва через надання грантів, можливості професійного навчання, компенсаційні виплати роботодавцям за працевлаштування ВПО, а також поспілкуватися, отримати консультації, обговорити шляхи подальшої співпраці, адже в одному місці, в один час зібралися представники різних структур, які опікуються переселенцями.

Так, заступник директора департаменту соцзахисту населення ОВА Олег Воронка поінформував про те, що в області діє рада ВПО із 29 представників влади, громадських організацій, благодійних фондів та громад; такі ради є у 18 ОТГ Тернопільщини. Згідно з програмою підтримки ВПО вирішуються багато завдань, головні з яких – робота і житло для переселенців, різні заходи з їх підтримки. Є щомісячна допомога ВПО – 1 тис. грн на місяць.

«Окрім гуманітарної, фінансової та психосоціальної допомоги, благодійна організація «Благодійний фонд «Посмішка ЮА» надає кар’єрну підтримку (працевлаштування, додаткова освіта, перекваліфікація, підтримка підприємництва через грантові програми), - повідомила кар’єрний радник Фонду Ірина Голяш. - Днями в Тернопільській та Хмельницькій областях почався новий конкурс з надання фінансової допомоги: для релокованих та місцевих підприємств - до 20 тисяч євро та для розвитку власної справи - до 50 тисяч грн. Заявку необхідно подати до 10 жовтня 2023 року за посиланням: https://forms.gle/q5sRY8obLQrJGtbk7 Детальніше - за номером 0991135147».

Представниця ГО "ТМЖК "Відродження нації" Ольга Горошко зауважила, що їхня організація зараз супроводжує проєкти грантової допомоги на власну справу до 1000 фунтів від Великобританії та Німеччини; реалізовує проєкт Норвегії USADI з надання психологічної, юридичної, гуманітарної допомоги ВПО, людям, які постраждали від насильства, торгівлі людьми, тортур та ін.

«За підтримки Іспанського Червоного Хреста проєкт ACTIVATION POINT «Підтримка життєдіяльності незахищених верств населення в Тернопільській області», окрім допомоги ВПО, та іншим соціально вразливим особам, має на меті профінансувати 60 мікробізнесів (2 конкурси по 30 бізнес проєктів розміром 120 тис грн)", - поінформувала представниця Тернопільської організації Товариства Червоного Хреста України Оксана Теслюк.

Ольга Мелих, директор НВФ «Квота», яке займається металообробкою та машинобудуванням, повідомила про те, що підприємство отримало грант від служби зайнятості, працевлаштувало 2 ВПО з наданням компенсацій, проте зараз має гостру потребу у фахівцях з металообробки (токарях, слюсарях та ін.). «Ми готові таким працівникам платити більшу зарплату, покращувати умови праці, доповнювати соціальний пакет, аби вони працювали на нашому підприємстві!».

«У Харківській області у нас був досить успішний бізнес у сфері дошкільного виховання. Це робота дітками від 1 року, спрямована на їх ранній розвиток, у тому числі з особливими потребами. Через війну довелось переїхати, забравши частину необхідних матеріалів. У Тернополі вдалося відкрити дитячий клуб «Дзига», де працюють різні групи за віком, за часом перебування дітей (до 12.00, до 17.00). Також пропонуємо послугу дитячого садка з виїздом - вихователі їдуть, скажімо до роботодавців і займаються з групою дітей працівників, які мають необхідність затриматися на роботі.

Зараз маємо потребу у досвідченому логопеді та адміністраторі, тож знову звернулися у центр зайнятості», - розповіла ФОП Віра Битюк, яка отримала грант від служби зайнятості.

Свої вимоги щодо добору персоналу висловила й Світлана Сивак, юрисконсульт ДП «Тернопільстандартметрологія», де працевлаштували 2-х переселенців з наданням роботодавцю компенсацій: «Через специфіку підприємства ми приділяємо велику увагу професійності працівників, радо приймемо у свій колектив людей, які вже мають досвід роботи у нашій сфері. Зараз маємо вакансію інженера-метролога».

 Про роботу благодійного фонду «Рокада» та допомогу ВПО йшлося у виступі регіонального координатора в Тернопільській області Нестора Тернопільського. На питаннях сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб зупинилася представниця Тернопільського благодійного фонду «Карітас» Ольга Ганущин. Вони також координують ряд фінансових допомог та грантів від зарубіжних донорів.