Протягом січня 2019 року 1454 роботодавці проінформували центри зайнятості про наявність 4121 вакансії, що на 4,0% більше, ніж у січні 2018 року.

За видами економічної діяльності: 15,7% вакансій пропонується в торгівлі; 14,2% на підприємствах та установах переробної промисловості, 11,2% - в державному управлінні.

За професійними групами: найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників з інструментом та працівників сфери торгівлі та послуг.

        У розрізі професій найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це водії, в'язальники схемних джгутів, кабелів та шнурів, швачки, електрогазозварники, електромонтери з ремонту та обслуговування електроустаткування, муляри, слюсарі, трактористи тощо.     

        Також, затребувані працівники сфери послуг (продавці, кухарі, охоронники, молодші медичні сестри, офіціанти, бармени, кондуктори, помічники вихователя, перукарі тощо).

        У сільськогосподарському секторі – грибоводи, тваринники, робітники з догляду за тваринами, овочівники, оператори машинного доїння та свинарі.

        Залишається високим попит на професіоналів та фахівців з досвідом роботи – спеціалістів державної служби, бухгалтерів, медичних сестер, інженерів різних галузей, вчителів, економістів.

        Серед найпростіших професій найбільш затребувані підсобні робітники, прибиральники, вантажники, сторожі.

На 1 лютого 2019 року кількість вакансій, заявлених роботодавцями до державної служби зайнятості, у порівнянні з відповідною датою минулого року, зросла на 11,3% та становила 1665 одиниць.

Середній розмір заробітної плати у вакансіях становив 5431 грн. (на відповідну дату 2018 року – 4511 грн.), у 75,9% вакансій розмір заробітної плати – вище мінімальної.

Серед районів області найбільшу заробітну плату пропонували роботодавці м. Тернополя (5893 грн.), а також Шумського (5795 грн.), Підволочиського (5142 грн.), Теребовлянського (4985 грн.) та Збаразького (4959 грн.) районів, найменшу -  Зборівського (4325 грн.), Борщівського (4365 грн.) та Бучацького (4454 грн.) районів.

За професійними групами, середній розмір оплати праці у вакансіях для робітників з обслуговування та експлуатації устаткування і машин та для кваліфікованих робітників з інструментом становив 6,4-6,2 тис. грн., для законодавців, вищих державних службовців, керівників, фахівців, професіоналів – 5,8-5,0 тис. грн., для кваліфікованих працівників сільського господарства – 4,9 тис. грн., для працівників сфери торгівлі та послуг – по 4,7 тис. грн., технічних службовців  - 4,5 тис. грн. та для представників найпростіших професій - 4,4 тис. грн.

Найвищий розмір оплати праці пропонується у вакансіях для водія тролейбуса – 15,0 тис. грн., головного енергетика – 14,0 тис. грн., конструктора (інші галузі інженерної справи), техніка-механіка с/г (лісогосподарського) виробництва, машиніста тепловоза та машиніста крана автомобільного –  по 12,0 тис. грн.

Станом на 1 лютого 2019 року кількість зареєстрованих безробітних становила 10467 осіб,  що на 3,3% більше, ніж на відповідну дату минулого року.

Всього протягом січня 2019 року послугами Тернопільської обласної служби зайнятості скористалися 11491 безробітний громадянин.

За видами економічної діяльності, серед безробітних, які мали професійний досвід,  28,7% раніше працювали у сільському господарстві; 18,3 % - в торгівлі та 14,6% - в переробній промисловості.

За професійними групами серед зареєстрованих безробітних переважають робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та представники найпростіших професій і особи без професії.

Станом на 1 лютого 2019 року на одну вакансію в середньому по області претендувало 6 безробітних (у відповідному періоді минулого року – 7 осіб).

Найбільше претендентів на одне вільне робоче місце спостерігалося у сільському господарстві та добувній промисловості.

За професійними групами, найбільше претендентів на одну вакансію серед представників найпростіших професії (12 осіб), керівників та службовців (10 осіб), кваліфікованих робітників сільського, лісового господарств і робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування (по 9 осіб).