Про гендер і ринок праці, жіноче підприємництво та жіночі стартапи розповів директор Тернопільського обласного центру зайнятості Микола Городецький в рамках форуму «Місцеве самоврядування та громадський сектор: розвиток через співпрацю», який реалізувала ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства».
Сьогодні для України, як і для багатьох інших країн світу, важливою є тема забезпечення рівних прав для жінок та чоловіків у сфері праці. Свобода від дискримінації – одне з основних прав людини, необхідних для вільного вибору працівником місця роботи, повноцінного розвитку власних можливостей й отримання гідної оплати.
Поговоримо «мовою цифр»: за сприяння служби зайнятості з початку 2024 року працевлаштовані 2380 жінок (39%). Спостерігається тенденція працевлаштування жінок за професіями, що традиційно вважалися чоловічими. Вони працевлаштувались за такими умовно «чоловічими» професіями, як верстатник картонорізального верстата, оператор автозаправних станцій, водій тролейбуса, підсобний робітник, сторож. Жінки починають також домінувати на керівних посадах і в державній службі, зокрема за групами професій серед працевлаштованих безробітних у цьому році керівників та службовців - 87% складають жінки.
На час пошуку постійного місця праці жінки долучались до тимчасової зайнятості. Це участь в суспільно корисних роботах, громадських та інших роботах тимчасового характеру.
З метою сприяння зайнятості жінок служба зайнятості виплачує компенсації роботодавцям при їх працевлаштуванні.
У 2024 році професійне навчання за сприяння служби зайнятості проходили 423 жінки з числа зареєстрованих безробітних.
За програмою ваучер на навчання популярними серед жінок залишаються традиційні професії: швачка, продавець продовольчих товарів, кухар, молодша медична сестра з догляду за хворими, а також спеціальності: психологія, медсестринство та фармація, ветеринарна медицина, агрономія.
У цьому році 8 жінок підтвердили результати неформального навчання за професією «кухар» на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти ДСЗ.
Для розвитку жіночого підприємництва служба зайнятості організовує заходи з орієнтації на підприємництво, навчання з бізнес-планування, пропонує гранти та мікрогранти на відкриття та провадження власної справи в рамках урядової програми «єРобота».
На форум були запрошені представники експертного середовища, міжнародних програм, громадського сектору та органів місцевого самоврядування з восьми областей заходу України.